DSP’den toplu istifa
Salim Şen’den Başkan Helvacıoğlu’na sert uyarı
Lüleburgaz briç şampiyonasına ev sahipliği yapacak
Lisede 19 Mayıs etkinliği düzenlendi
Bu yazı 24 Şubat 2014, Pazartesi 09:26:33 tarihinde eklendi. 1515 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BU HALK PADİŞAHLARI SEVMEZ - İsmet Bulut

BU HALK PADİŞAHLARI SEVMEZ

Mustafa Kemal Atatürk, padişahlığı kaldırırken en iyi yönetim şekli olan ‘’Cumhuriyeti ‘’ seçti.

Cumhuriyet; Milletin egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri, belediye başkanlığı, muhtarlar aracılığı ile kullandığı yönetim biçimidir. Siyasi bir rejim olarak Cumhuriyet, halkla dayanan, gücünü halktan alan bir devlet şeklini ifade eder. Bu devlet şeklinde halkın belirlediği liderler görev yapar . Bu nedenle liderler seçilmek için siyasi partiler tarafından desteklenir.

Siyasi partilerde görev almak için; o partiye üye olmak gerekir. Sonrada üyeler arasında delege seçimi olur. Atatürk’te Cumhuriyet yönetimine uygun olan Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur. Cumhuriyet tarihine baktığımızda birçok parti kurulmuş ve belirli süreler sonunda kaybolup gitmiştir. Ayakta kalan tek parti CHP kalmıştır, demokrasiyi savunduğu için.

Ama maalesef 1923 yılından beri demokrasiyi savunuyorum diyen parti 2014 yılında demokrasi anlayışını kaybetmiştir. Partinin temel taşı olan üye ve delegelerin hiçbir vasfı kalmamıştır. Başarılıdır veya başarısızdır yeni seçimde halk bunun cevabını verecektir. Emin Bey’in yeni adaylığı hayırlı olsun. Konumuz Emin Bey değil. Seçimin yanlışlığı madem diktatör ataması yapılacaktı. Ne suçu vardı CHP’ye gönül vermiş Koray Şentürk’ün, Tansel Barış’ın, Hakan Dedeoğlu’nun, Turabi Kayhan’ın.

Ağustos ayından beri yaptığı masraflara, çalışmalara yazık değil mi? Lüleburgaz CHP üyelerinin, delegelerinin demek ki hiçbir yetkisi yokmuş. Güzel demokratik bir seçim yapılsaydı. Yine Emin Halebak seçilsin. Şimdi ne oldu Kılıçdaroğlu  Padişah, Ben görevlendirdim oldu. Nerede kaldı Atatürk’ün Partisi. Nerede Cumhuriyet yönetiminin seçim sistemi? Bu olay sadece Lüleburgaz ‘da değil Kırklareli, Edirne gibi komşu yerleşim merkezlerinde de oldu . Tepkiler oluştu. Dikkat edin beyler Atatürk ‘ün kurduğu parti yok oluyor . Bu halk padişahları sevmez, Bu sistem böyle yürümez.

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer İsmet Bulut Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek