DSP’den toplu istifa
Salim Şen’den Başkan Helvacıoğlu’na sert uyarı
Lüleburgaz briç şampiyonasına ev sahipliği yapacak
Lisede 19 Mayıs etkinliği düzenlendi
Bu yazı 09 Eylül 2013, Pazartesi 10:07:50 tarihinde eklendi. 1687 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir yudum sevgi - İsmet Bulut

Bir yudum sevgi

Sevgimiz-umudumuz-gözbebeklerimizin 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Tüm ailelere hayırlı ve başarı dolu olsun. Ana sınıfı ve 1. Sınıfların uyum sağlama haftasına girdik. Sonra da eğitim ve öğretimleri başlayacak. Bu miniklerin öğretimden çok eğitime ihtiyaçları var, ilerleyen günlerde öğrenme devresine girecekler.

En önemli ihtiyaçları sevilmek, beğenilmek ve değer verilmektir. Anne, Baba, Öğretmen tarafından ne kadar ilgi ve sevgi görürlerse ruh sağlıkları o kadar yerinde olur. Bu yaş grubunda ilgi merkezi olma isteği kuvvetlidir. Başarılı olma ihtiyacı kuvvetlidir. Gerçek başarılar elde edemezlerse hayali başarılarla övündükleri görülür. Bu dönemde korku, öfke, kıskançlık, neşe, sevgi gibi duygular yaşamlarında çok belirgindir. Duygusal halleri çabuk değişir.

Arkadaşlık ilişkilerinde; grup halinde oyunu severler. Arkadaşlıklar kısa sürebilir. Yakın arkadaşlarını kendi cinslerinden seçerler. Fakir – zengin ayrımı gözetmezler. Fakat başka sınıf, okul ve çocuklara karşı cephe alırlar.

Aile ilişkilerinde; aile büyüklerine karşı tavır takınır, yaramazlık ederler. Çoğu zaman inatçılık, dik başlılık yapabilirler. Büyüklerin her şeyi daha iyi bildiklerini ve yaptıklarını düşünürler. Okulda günün önemli bir kısmını geçirmelerine rağmen anne – baba sevgi ve ilgisine ihtiyaçları çok kuvvetlidir.

Öğretmen ilişkilerinde;    öğretmenine büyük ilgi ve hayranlık duyar. Kendini beğendirmek için elinden geleni yapar. Çok görülen şikâyet olayları öğretmenin ilgisini çekmek için yapılır.

 

Çocukları tenkit etmek çok büyük olumsuzluk etkisi yaratır. Alay ve şakalardan hemen alınırlar. Bu gibi davranışların hepsini çok iyi sezinleyip çocuklarımıza en doğru şekilde davranmalıyız, sevdiğimizi ve onlara değer verdiğimizi mutlaka hissettirmeliyiz.   

Yazdır Paylaş
Diğer İsmet Bulut Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek