Vali Civelek, Kadın Girişimciler ile bir araya geldi…
TRAMEP Kariyer Günleri ile tanıtıldı
Telve Kuru Kahve Çikolata açıldı
Ehliyetsiz sürücü iki kişiyi ezdi
Bu yazı 05 Haziran 2013, Çarşamba 08:51:29 tarihinde eklendi. 535 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SU BEYNİN VİTAMİNİDİR - Remzi Yeşilyurt

SU BEYNİN VİTAMİNİDİR

Su eksikliğinden en önce zarar gören beynimizdir. İçtiğimiz suyun miktarı beynimizi ciddi şekilde etkiler. Beyin sağlığımız için su içmeliyiz. 24 saat içinde beynimizden 1,4 litre, böbreklerden geçen su ise 2 litreden fazladır. Su yetersizliğinden en önce beynimiz zarar görür. Beyinde suyun dolaşımı bozulursa buna beyin kuruması denir.

            Dünyada hayat su ile başlamıştır. Susuz hayat imkânsızdır. İnsan su içmeden birkaç gün yaşayabilir. Vücudun %60 kadarı sudur. Bunun %15–20 kadarı kaybolursa insan için ölümcül olabilir. Bir insanın günde en az 2,5 litre suyu bir şekilde geri alması gerekir.

            Suda bulunan mineraller kemik sağlığı için çok önemlidir. Kalsiyum çocuklar, gençler ve yaşlılar için çok gereklidir. Kalsiyum minerali diş sağlığı, kanın pıhtılaşması için çok gereklidir. Yüksek doğal mineralli sular yanında magnezyum minerali bazı kalp damar sağlığı tedavilerinde çok etkilidir.

            Suyun temiz ve mineralli olması şarttır. Bu sular vücudumuzda çok etkin rol oynar. Suyun değerini içindeki mineraller tayın eder. Flörür minerali sularda çok bulunur.

            Bir su paketlenip tüketime sunuluyorsa sağlıklı olmak zorundadır. Su paketinin cam olması gerekir. Naylon damacanalarla eve gelen suyu cam kaplara boşaltmak uygun olur. Açılan bet su kablarının suyunu hemen hızla tüketmek iyi olur. Damacana sularını kaynatmak gereksizdir. Su kaynatılınca içindeki kalsiyum, magnezyum, karbonat kireç haline gelir ve su mineralli halini kaybeder.

            Serinlemek için ılık su içmek iyi olur. Su yerine meşrubat türü içecekler tüketmemeliyiz. Sabah kalkınca en az bir bardak su içmek mideye çok iyi gelir ve insanı tok tutar. Su sindirime yardımcı olur. Yetişkin bir kişinin toplam ağılığının yüzde yetmişi sudur. Terle ve nefesle kaybedilen su, günde en az iki litredir. Bunun yarısı besinlerle alınır. Günde en az bir buçuk litre su içmek şarttır.

            Damacanalar defalarca geri alınıp dolduruldukları için yeteri kadar steril değillerdir. Su kullanımı çok hızlı olan yerlerde küçük bet şişeleri kullanmalıdır. Sular güneş görmesin ve açılınca çabuk tüketilsin. Ayrıca evlerde arıtma cihazları kullanılmalıdır. Kaliteli filtrelerden suyu geçirmek çok yerinde olur. Suyun içinde gözle görülmeyen yabancı maddeleri ayırır. Bunun için filtre sıkça kontrol edilerek temizlenmelidir.

 

            Su eksikliğinden en önce zarar gören organlarımızdan biri beyindir. İçilen su miktarı beyni ciddi şekilde etkiler.

Yazdır Paylaş
Diğer Remzi Yeşilyurt Yazıları
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz
1- Adalet ve Kalkınma Partisi
2- Alternatif Parti
3- Anadolu Partisi
4- Bağımsız Türkiye Partisi
5- Büyük Birlik Partisi
6- Cumhuriyet Halk Partisi
7- Demokrat Parti
8- Demokratik Gelişim Partisi
9- Demokratik Sol Parti
10- Doğru Yol Partisi
11- Emek Partisi
12- Genç Parti
13- Hak ve Adalet Partisi
14- Hak ve Eşitlik Partisi
15- Hak ve Özgürlükler Partisi
16- Halkın Kurtuluş Partisi
17- Halkın Yükselişi Partisi
18- Halkların Demokratik Partisi
19- Hür Dava Partisi
20- Vatan Partisi
21- Liberal Demokrat Parti
22- Merkez Parti
23- Millet Partisi
24- Millet ve Adalet Partisi
25- Milliyetçi Hareket Partisi
26- Muhafazakar Yükseliş Partisi
27- Özgürlük ve Dayanışma Partisi
28- Saadet Partisi
29- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
30- Türkiye Komünist Partisi
31- Yurt Partisi
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Uzmanındanal.com ---Yeni neslin alışveriş tercihi--