Lüleburgazlı Gaziler Kıbrıs Harekatı’nın 50. Yılını andı
Ziyafet çiğköfte hizmete girdi
Bugün ve yarın yağmur bekleniyor
YILDIZLAR PARLAMAYA DEVAM EDİYOR!
Bu yazı 03 Ocak 2024, Çarşamba 09:17:58 tarihinde eklendi. 800 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“NE?” DEĞİL, ESAS SORU “NEDEN?” - Burcu Çalışkan

“NE?” DEĞİL, ESAS SORU “NEDEN?”

 

Kendini anlat desem, ne anlatırsın?

Hangi rengi sevdiğin, hangi takımı tuttuğun, ne iş yaptığın mı seni sen yapan?

Birini tanımak istediğinde peki, ilk ne sorarsın ona?

En sevdiği yemeği mi, nerede doğup büyüdüğünü mü, boş vaktinde neyle ilgilendiğini mi?

Tanımak nasıl bir şey sahiden, bir çerçeve çizmek mi kişi hakkında?

Birini tanımak için sorulan soruların değişmesi gerekiyor aslında.

“NE?” değil sorulması gereken, esas soru “NEDEN?”.

Kendini gerçekten tanımak istiyorsan, yaptığın seçimlere bakmalısın hayatta. Ve o seçimleri neden yaptığına… O seçim bir sonuç, evet ilk bakışta ona bakarak seninle ilgili bir çerçeve çizebilirim sana. Ama o çerçevenin içini doldurmak için, hatta o çerçeveden seni özgürleştirip her halinle seni tanımak için neyi, neden seçtiğine bakmam lazım.

Senin hayallerin, umutların, değerlerin, hayattaki önceliklerin, hayattaki sınırların, bildiklerin, bilmediklerin… Hepsi, ”NEDEN?” sorusunun içinde saklı.

Bir yılı daha geride bırakırken kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şey, belki de bu yıl yaptığımız seçimleri gözden geçirmek olacak. Ve bu seçimlerin arkasındaki nedenleri sormak, cevapları aramak, bunlar üzerine düşünmek olacak. Deneyimlerin tam içinden geçmek, onu tam anlamıyla yaşamımızı sağlasa da, bazı şeyleri anlamlandırmanın yolu geriye dönüp bakmaktan geçiyor.

2023’te kendin için neleri seçtin ve bunları NEDEN seçtin?

Bunun üzerine düşünerek, kendinle ilgili hiç tahmin etmediğin birçok şeyi keşfedebilirsin.

2024’e dair kendine yeni hedefler koymadan önce, kendini daha iyi tanıman ve kendi motivasyonlarını, değerlerini, sınırlarını, genişlemeye razı olduğun alanları ya da kendini sıkıştırdığın alanları fark etmen, daha iyi hedefler koyman için de yol gösterici olacak.

Hem de “NEDEN?” sorusunun üzerine düşünüp fark ettiklerin, sorduğun “NE?” sorusuna verdiğin yanıtları da artıracak, böylece önündeki seçenekler de zenginleşecek. Çünkü bazen bir hedefe o kadar odaklanıyoruz ki, onun bizim için anlamını, bize faydasını, daha en baştan hangi ihtiyaç ya da istekle o yola çıktığımızı kaybedebiliyoruz. Yolda değişen şeyleri göz ardı edip, yeni fırsatları kaçırabiliyor, yeni tehditleri fark etmeyebiliyor, hatta yolu değiştirmemiz gereken sapakları kaçırıp hedefi de topyekûn kaçırabiliyoruz. Ama o yola çıkma nedenimize, motivasyonumuza, bu yola verdiğimiz anlama odaklandığımızda bunlara ulaşmanın tek bir yolu olmadığını da fark edebiliyoruz. Bu da bizi esasen “yolda tutuyor.”

2024, farkındalıkla kendimiz için iyi seçimler yaptığımız, keyifli ve zenginleştirici deneyimler yaşadığımız, umut dolu, sağlıklı ve mutlu bir yıl olsun!

Sevgiyle kalın…

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek