Sedat Kum’dan Kutlama mesajı
10 Nisan Polis Günü kutlandı
Bu yazı 11 Aralık 2023, Pazartesi 09:04:21 tarihinde eklendi. 570 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DEĞİŞEN HARFLER, BİTMEYEN HARPLER ve MUSTAFA ÇALIK... - Nuri Kahraman

DEĞİŞEN HARFLER, BİTMEYEN HARPLER ve MUSTAFA ÇALIK...

 

Bütünüyle Filistin'e odaklandığımız son iki ayın son günlerinde, geçtiğimiz bu hafta içerisinde ülkemiz de bir değerini kaybetti.

ZOR ZAMAN, YÜKSEK SES!

Bizim neslin de yazıları ve özellikle TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ Dergisiyle tanıdığı, ülkeye mâlolmuş, zor zamanda konuşanlardan, savunduklarını yüksek sesle dillendiren harbî değerimiz, Ordu'da da kendisini dinleme imkânı bulduğumuz siyâsetçi, akademisyen, yazar Mustafa ÇALIK dâr-ı bekâya göç eyledi.

Adıyla özdeşleşen TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ Dergi yetkilileri olayı şöyle duyurdu:

GENEL YAYIN MÜDÜRÜMÜZ VEFAT ETTİ

"Genel Yayın Müdürümüz Dr. Mustafa Çalık İstanbul’da tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur... Tüm sevenlerinin, camiamızın ve Türkiye Günlüğü okuyucalarının başı sağ olsun."

ÖS 1:57 · 6 Ara 2023

Türkiye Günlüğü Dergisi

@turkiyegunlugu

YÜKSEK SESLİ BİR DEĞER

Millete mâlolmuş bir değer olarak Sağlık Bakanımız da vefatla ilgili bir açıklama yaptı:

"Uzun zamandır tedavi altında olan Yazar ve Siyaset Bilimci, inandığı değerleri yüksek sesle savunması ile hatırlayacağımız Mustafa Çalık’ı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Dr. Fahrettin Koca

@drfahrettinkoca

MUSTAFA ÇALIK KİMDİR?

1956 yılında Gümüşhane'nin Çalık köyünde dünyaya gözlerini açan, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamlayan Mustafa Çalık, 1972 yılında Türk Ülkücüler Teşkilatı Gümüşhane Şubesi Denetleme Kurulu'nda görev aldı. 1975 yılında Elmadağ MHP İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçilen Mustafa Çalık, 1977 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkez Yönetim Kurulu'na seçilerek Propaganda Masası sorumluluğunu üstlendi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1978 yılında mezun oldu.

12 EYLÜL; FÂZIL MUSTAFA

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra bir grup arkadaşıyla beraber, Yeni Sözcü dergisinin kuruluşunda bulundu. Fazıl Mustafa müstearıyla köşe yazıları yazdı. 1983'te Hamle dergisinin çıkışına katkıda bulunarak Müstear isimle bu derginin yazar kadrosunda yer aldı.

ABD'DE MİLLETLERARASI POLİTİKA

1985-1987 yılları arasında ABD’de Denver Üniversitesi’ne bağlı Milletlerarası Çalışmalar Lisansüstü Okulu (GSIS)’da milletlerarası politika master’i yaptı.

DPT'DEN TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ'NE

1989 yılına kadar DPT’de çalıştı. Aynı yıl görevinden istifa ederek, bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Günlüğü dergisini yayınlamaya başladı. 1981 yılında SBF’de başladığı siyaset ilmi doktorasını, ‘MHP Hareketi’nin Siyasi Sosyolojik ve Kültürel Kaynakları’ başlıklı bir tez savunarak, 1992 yılında tamamladı.

ANKARA, HÂCETTEPE, TÜRK-KAZAK ÜNİVERSİTELERİ

1983-1984 ders yılında Ankara ve Hacettepe üniversitelerinin muhtelif bölümlerinde dersler verdi.

1996-1997 ders yılında Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi’nde ‘Değişim ve Yenileşme Tarihimizin Temel Problemleri’ başlıklı lisansüstü bir ders okuttu.

YÜKSEK HARS HEYETİ ÂZÂLIĞI

Türk Ocakları Yüksek Hars Heyeti azalığı yaptı. 18 Nisan 1999 genel seçimlerinde MHP’den Gümüşhane (ikinci sıra) milletvekili adayı oldu ve az bir oy farkıyla seçilemedi. Yeni Ufuk (1997) ve Ayyıldız (1999) ve Bugün (2006) gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Bir ara BBP Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

DERGİLER, KİTAPLAR; NEŞRİYÂT HAYÂTI

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra birkaç arkadaşı ile birlikte Yeni Sözcü Dergisini kurdu. 1983'te ise  Yeni Hamle dergisinin çıkarılmasına öncülük etti.

1986'da Türkiye Günlüğü dergisini yayımlamaya başladı. Cedit Neşriyat’ın editörlüğünü Diğer yandan da Yeni Ufuk, Kurultay, Ayyıldız, Bugün gibi gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı:

Aynı zamanda Türk Ocakları, Mülkiyeliler Birliği üyeliği yaptı.

YAYINLANAN ESERLERİ

MHP Hareketi / Kaynakları ve Gelişimi

Siyasi Yazılar

Teorik Denemeler

Köşe Yazaıları: Memlekete dair

Siyasî kültür ve sosyolojinin bazı kavramları

VEFÂTI SONRASI YAZILANLAR

Mustafa ÇALIK siyâset, edebiyât ve kültür çevrelerinde bilinip tâkip edilen bir isim olmakla berâber çok popüler bir isim değildi. Ama, meğer hiç te öyle değilmişçesine ses getiren bir vedâsı oldu.

Demekki geniş çevrelerce derinden tâkip edilen bir isimdi.

HOŞ SADÂ BIRAKANLARDANDI

Kısacası; memleket semâsında hoş sadâ bırakanlardandı. İşte, bunun kanıtı diyebileceğimiz sayısız mesajdan birkaç örnek:

ÜÇ KARAKTER; BİR GERÇEK!

FİKİR NAMUSUNUN MÜCESSEM HÂLİ ÜÇ GÜZÎDE, FENÂFİLMİLLE OLMUŞ ÜÇ KARAKTER ÂBİDESİ, ÜÇ HAS İNSAN TANIDIM; ÜÇÜ DE HAZÂ MÜTEFEKKİRDİ:

NEVZAT KÖSOĞLU

DURMUŞ HOCAOĞLU

MUSTAFA ÇALIK

(Burhanettin KAPUSUZOĞLU)

İNANDIĞI GİBİ YAŞADI

Türk kültür ve irfanının son dönemde yetiştirdiği mütefekkir ve dava adamı Dr. Mustafa Çalık Hakk'a yürüdü. Kısa ömründe zor işleri seçti; inandığı gibi yaşadı. Türkiye günlüğü dergisi ve Cedit yayınlarının editörlüğünü yapıyordu. Allah, rahmetiyle muamele eylesin. Ailesinin, camiamızın ve milletimizin başı sağolsun.

(Fikri OKUT)

FİKİR ve EYLEM ADAMI

Kendisini Türkiye Günlüğü dergisi vesilesiyle tanıdım sadece bu derginin ortaya çıkmasında ki katkısı bile minnettar olmama yeter de artar... Fikir eylem adamı yazar Mustafa Çalık vefat etmiş üzüldüm.. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

(Ali ATEŞ)

SİLİNMEZ İZLER BIRAKTI

Birbirinden kıymetli bir çok hasletiyle duygu ve düşünce dünyamızda silinmez izler bırakan Dr. Mustafa Çalık ağabey hakka yürüdü.

Rabbim mekanını cennet eylesin.

(Cemalettin EGE)

TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ'NE ŞERH DÜŞÜLDÜ!

Mustafa Çalık Beyefendi...

Türkiye Günlüğü'ne şerh düşüldü.

Edep/ Erkan/ Şahsiyet: Düşünce ve Eylem insanı.

Rahmet bulsun.

(Ömer İdris AKDİN)

Ne yiğit abimizdin sen Mustafa Çalık

 Mertliğini ve sözünün eri olduğunu hiç unutmayacağız inşallah.

Biz razı idik, Rabbim de razı olsun senden.

Allah rahmet eylesin.

(Mustafa UÇURUM)

HARF DEVRİMİNİNİN VEHÂMETİ

Allah mekanını cennet, menzilini mübarek, makamını âli etsin.

Türkiye’de alfabe değişiminin bize hangi ölçüde zarar verdiğini kavramış ender şahsiyetlerden biri Mustafa Çalık bey oldu.

Onun çalışmaları İnşallah gelecek kuşaklara örnek olacaktır.

Allah rahmet ve merhameti ile muamele etsin.

(Ferman KARAÇAM)

NEV'İ ŞAHSINA MÜNHASIRDI

Mustafa Çalık Ağabey , Türkiye’nin yetiştirdiği nev-i şahsına münhasır en zor zamanlarda bile doğruları söyleyebilme cesaretini gösteren aydınlarımızdandı .  Kitapları yazıları dergisi ve yayıneviyle davasını savunmaktan geri durmadı . Konuşmalarından yakın  dönem tarihimize dair geniş bir vukufiyeti olduğunu anlamak zor değildi. Çoğu kez umumi malumatların  yanlış olduğunu söyler ve Cumhuriyet tarihi konusunda farklı değerlendirmeler yapardı.  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

(Şâmil ÖCAL)

HARBİYDİ, FİKİR ve SÖZ SÂHİBİYDİ

 Dr. Mustafa Çalık, yıllarca Türkiye Günlüğü dergisini çıkardı. Kaliteli bir düşünce dergisi. Farkli eğilimde olan aydınlara katılma imkanı verdi. Türk düşüncesineı önemli katkılarda bulundu. Harbiydi, düşünendi ve kelamı olandı. Sonsuzluğa göçtü.

Allah rahmet eylesin.

(Ergün YILDIRIM)

BİR ANADOLU YİĞİDİ, MERT İNSAN

Memleketimizin güzel insanlarından Mustafa Çalık ağabeyin vefatını teessürle öğrendim. Bu toprakların, Anadolu’nun yiğit, mert insanlarındandı. “Anadolu mayasını” çok iyi bilen münevverlerimizden biri idi.y Allah gani gani rahmet etsin, dostlarının, camiamızın ve milletimizin başı sağ olsun.

(Mustafa Bâki Efe)

İYİ YETİŞMİŞ, İSTİKÂMET SÂHİBİ BİR MÜNEVVER

Kıymetli münevverler, korkusuz yiğit adamlar, tarih bilinci derin olanlar, ülkenin nereden nereye geldiğini, bu süreçte nasıl savrulduğunu, değerlerinden neler yitirdiğini iyi bilenler... bir bir ebedi yurtlarına göçüyorlar...

Mustafa Çalık abi de iyi yetişmiş, istikamet sahibi o yiğitlerdendi...

MİLLET OLARAK BAŞIMIZ SAĞ OLSUN

Allah rahmet etsin,  mekanı cennet,  makamı âli olsun... Müslüman halkımızın ve yakınlarının da başı sağ olsun...

(Metin MERGEN)

GİDENLERE RAHMET, GELECEĞE SELÂM

Başta harf devrimi, dolayısıyla bu ve benzeri hususlarda bitmeyen siyâsî, ilmî, kültürel harpler meyânında merhum yazarımızla ilgili değerlendirmelerin hepsine katılıyor, duâlara gönülden Âmîn diyor, Rabbimizin ülkemizi her anlamda yiğitsiz ve kahramansız bırakmaması, Filistin ve tüm dünyâ mazlumlarının beklediği ismin zuhûru ve muzafferiyetini tez zamanda görmeyi Ümmet-i Muhammed'e lûtfetmesi niyâzıyla cümleye sevgiler-saygılar sunuyoruz wes'selâm...

Yazdır Paylaş
Diğer Nuri Kahraman Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek