Şeker Gübre depoları 10 Ağustos’ta satış ihalesine çıkıyor
Önce lastik çarptı, sonra otomobil
LÜLEBURGAZ’DA FECİ KAZA
Lüleburgaz’a Arefe günü iki Pazar kurulacak
Bu yazı 22 Haziran 2022, Çarşamba 08:52:11 tarihinde eklendi. 191 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÜMRÜK BİRLİĞİ BİZİM İÇİN PRANGADIR - Servet Şenyiğit

GÜMRÜK BİRLİĞİ BİZİM İÇİN PRANGADIR

 

Avrupa Birliği – Türkiye Gümrük Birliği 31 Aralık 1995 tarihinde yürürlüğe girdi. Başbakan Tansu Çiller. Türkiye’ de bayram sevinci var. Sanki Avrupa Birliği’ ne girdik. Anımsayanlar bilir. İnsanları alanlara taşıyanlar davul zurna eşliğinde kitlesel  kutlamalar yaptılar. Türkiye ulusal bir  zafer kazanmışta bayram yapıyorduk sanki.  O zamanda bunun Türkiye aleyhine olduğunu  söyledik yazdık.

İşin ilginç yanı, Avrupa Birliği (AB) aday ülkeler arasında Gümrük Birliği anlaşmasını imzalayan tek ülke Türkiye idi. Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği  anlaşması imzalandığında  AB ile Türkiye arasındaki dış ticaretin toplam dış ticaret içindeki oranı yüzde 55 dolaylarındaydı.

O zamanki hükümetin  anlatımı neydi? AB ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin daha çok gelişmesi, derinleşmesi  ve doğrudan yatırımları büyük oranda teşvik etmesiydi.

Ancak böyle olmadığını görüyoruz.  Avrupa Birliği (AB) üzerinden Türkiye’ ye mal ihraç eden  ülkeler gümrük vergisi ödememektedirler. Türkiye ise  Serbest Ticaret Anlaşması (STA)  olmayan ülkelere gümrük vergisi ödeyerek mal ihraç edebilmektedir. Bu da hem rekabeti bozmakta hem de vergi gelirlerinde önemli bir kayba neden olmaktadır. AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı STA’ların devreye girmesi ile birlikte Türkiye açısından adil ticarete aykırı, rekabeti bozan ve haksız rekabete yol açan ithalata karşı önlem alınması gerekmektedir. Yani Gümrük Birliği Türkiye’nin dış ticaretine zarar vermektedir ve bağımsız bir dış ticaret politikası belirlemesine engel oluşturmaktadır.

Sadece sanayi ürünlerinde vergi farklılıklarına baktığımızda yaşanan vergi kaybı ve haksız rekabetin boyutları ortaya çıkıyor. Örneğin Türkiye’nin  Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’ye taahhüt ettiği gümrük tarifesi oranı yüzde 17.3 iken, Ortak Gümrük Birliği ( OGT) ile sanayi ürünlerine uyguladığı gümrük tarifesi yüzde 4.5’tir.

Bunun nedenle Türkiye Gümrük Birliği anlaşmasından çekilmek zorundadır. Daha sonrasında AB ülkeleri ile tek tek ikili anlaşmalar imzalanabilir. 85 milyonluk pazarıyla Türkiye, AB için önemli ticaret ortağı olmaya devam edecektir. Son olarak, ileri teknoloji başta olmak üzere katma değeri yüksek, gelecek vaat eden bazı sektörlerde korumacı ve destekleyici politikalar uygulanmalı ve Türk ekonomisinin bu sektörlerde gelişmesinin önü açılmalıdır.

 

servetsenyigit@gmail.com

...

 

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek