Lüleburgaz’da Sena Şener rüzgarı
Motosikleti bırakıp kaçtı, bir sürü ceza yedi
Ehliyetsiz sürücü motosikleti bırakıp kaçtı
Bu yazı 07 Ocak 2022, Cuma 09:24:12 tarihinde eklendi. 868 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİNDEN ÇIKARAN(KÜFRE DÜŞÜREN) SÖZLER(ÜÇÜNCÜ BÖLÜM) - Eyyüp Sabri Erdem

DİNDEN ÇIKARAN(KÜFRE DÜŞÜREN) SÖZLER(ÜÇÜNCÜ BÖLÜM)

 

DİNDEN ÇIKARAN(KÜFRE DÜŞÜREN) SÖZLER(ÜÇÜNCÜ BÖLÜM)

Geçen haftaki yazımıza devam ediyoruz;

4-) DİĞER KONULARDA İNSANI KÜFRE DÜŞÜREN HALLER

1- Kafir cennete mi, yoksa cehenneme mi gidecek bilmiyorum" demek.

2- Kendisine, "Müslüman değil misin sen" denildiğinde; cevaben, "değilim" demek.

3- Kendisine, "Allah'tan kork, bunu yapma" denilince; cevap olarak, "sözünü dinlemiyorum, ceza olarak yapacağım" demek.

4- Kendisine birisi , "Ey kafir" diye hitap ettiğinde cevaben, "buyurun ben de kafirim; kabul ediyorum demek.

5- Kafiri ve Allah düşmanını yüceltmek  bir kafire yüceltmek için selam vermek veya hocam diye hitap etmek.

6- Haramı helal kabul etmek helali haram kabul etmek. Bu hüküm. Haram Li-aynihi, (Bizzat haram) olan ve haramlığı kesin delillerle sabit olan şeyler içindir. Şarap, domuz eti ve zina gibi...

7- Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de haram ettiği ve yasakladığı Şarap, zina, zulüm, haksız yere adam öldürme gibi şeylerin helal olmasını temenni etmek.

8- Yemeğe küfretmek  

9- Çeşitli musibetlere uğrayan kimsenin, "Ey Allah!... Benim malımı, çocuğumu aldın. Beni böyle yaptın; şimdi biz ne yapacağız? Bize ne kaldı? Niye böyle yaptın?" demek dolayısıyla hesap sormak.

10- Hastalığı ağırlaşan bir kimsenin, "Allah'ım!.. Yeter ki beni öldür. İster Müslüman ister kafir olarak" demesi.

11- Haram yemek ne güzeldir" demek.

13- Zalim olan Haktan ve adaletten sapmış birisine "Adil" demek.

14- Kendisine, "dünya için, ahiretini terketme" denilen kimsenin cevap olarak, "Ben veresiye (ahiret) için peşin olanı (dünyayı) bırakamam" demesi.

15- Kendisine, "Helalinden ye" denilen kişinin, "haramı daha çok severim, veya haram benim için daha hayırlıdır" demesi.

16- Alacaklı olan kimse, "borcunu ver, Ahirete kalmasın" dediğinde borçlunun, "Sen bana biraz daha ver de orada ben sana kat kat veririm" demesi.

17- Kendisine "Günah işleme, ahirette hesaba çekilirsin" denilen kimsenin cevaben, "oradan kim haber veriyor? Oraya gidip gelen mi var?" demesi.

18- Allahü Teala falan kimseyi vaktinden evvel öldürdü,vakitsiz gitti,erken gitti demek.

19- Azrail (Aleyhisselam)falan kimsenin ruhunu almada yanlışlık yaptı,yanlış kişinin ruhunu aldı,falanı almalıydı demek.

20- Falan kimse bana ne emretse yaparım. kafir ol dese,dinsiz ol dese olurum" demek.

21- “Falan kimse benden daha da kafirdir”veya "kafir olmayı istiyorum" yahut "kafir olma zamanım yaklaştı" demek.

22- Bir kimsenin kafir olması, hain olmasından daha hayırlıdır" demek.

23- Kafirlerin, İslam'a uymayan dînî görüş ve hareketlerini beğenmek. Onların kutsal tanıdıkları törenlere iştirak, onlara benzemeye çalışmak.

24- Bir insanın zatı ve rızası için kurban kesmek. Bu şekilde kesilen hayvanın eti de haramdır. Fakat bir misafire ziyafet ve ikram olsun diye hayvan boğazlamak Peygamber  efendimizin(Aleyhisselam)sünnetidir,bunu yapmak sevaptır.

25- Güzel bir Hıristiyan kızı görünce "keşke Hıristiyan olsaydım da şu kızı alsaydım" diye temennide bulunmak.

26- İbadet maksadıyla insana secde etmek. Secdeye müsaade eden de küfre girer.

27- Şaka olarak dahi olsa, bir kimseye, onu dinden çıkaracak ve küfre götürecek bir söz telkin etmek.

28- Alay ve şaka için,insanları güldürmek için bile olsa, insanı küfre götürecek bir sözü söylemek.

29- Bir kimse birini gıybet etse, sonrada; Ben onu gıybet etmedim, onda bulunan şeyi söyledim, dese böyle söylemek küfürdür. Çünkü, harama helal demiş olur.30- Bir kimse, bir kimse için o kimse islamiyetçidir, onun kafası İslamiyetle küflenmiş, onu bırak, bizi halimiz İslamiyetten perişan olmuş dese dinden çıkar.31- Bir kimse, İslamiyetin modası geçti, İslamiyet bana bir halt edemez ve İslamiyet bana vız gelir, bize İslamiyet lazım değil derse dinden çıkar.32- Bir kimse, Kuran-ı kerim çöl kanunudur, günümüzde O’unla hükmedilemez ve O’nunla amel edilemez derse dinden çıkar.

33- Müslümanı gayr-i Müslime benzetmek.Kelime-i şahadet getiren her insan müslümandır.Günahından dolayı bir müslümanı, Yahudi veya Hıristiyan’a benzetmek asla doğru değildir.

34- Kur anın her dediğini yapacak olursak ekmek yiyemeyiz" demek.Bu söz, itikadsızlığın ve Allah a güvensizliğin açık bir ifadesidir. Kur-an’ın bir kısmını kabul edip bir kısmını kabul etmemektir…

İnsanlar bilmeyerek ve farkında olmadan ve istemeden dinden çıkabilir(küfre düşebilir).

İslam alimlerinin söylediği gibi her Müslüman Allah’ın emrettiklerini yapmalı, yasakladığı şeylerden uzak durmalıdır . Emredilen İbadetleri yapmalı, haram kıldıklarından uzak durmalıdır. Haramlardan uzak duramayan insanların imanı gidebilme ve kafir olabilme ihtimali vardır.

Bir Müslüman (kafir) dinden çıkmış olarak ölürse ahirette sonsuza kadar cehennem azaplarını yaşar. Bu kişilerin affedilme şansı hiç yoktur.

Müslüman bir kişi küfre düşürecek sözleri ve işleri araştırmalı,öğrenmeli ve bunlardan uzak durmak için gayret göstermelidir. Hiçbir Müslüman bile bile dinden çıkmaz (küfre düşmez) veya kasten kendisini kafir yapamaz sadece bilmeden küfre düşer ve dinden çıkar.

HÜKÜM VE ÇARE

İslam dininden çıkaracak herhangi bir söz söyleyip irtidat eden ve dinden çıkan bir kimsenin, hayatı boyunca işlemiş olduğu bütün ameller batıl olur(boşa gider)nikahı düşer.

İrtidat eden ve dinden çıkan bir kimsenin, kurtuluş için şunları yapması gerekir:

1. Önce, girmiş olduğu küfürden vazgeçmesi gerekir.

2. Bundan sonra hemen kelime-i şahadet getirmelidir.

3. Daha sonra da,hanımı  ile olan nikahını tazelemesi lazımdır. "Tecdid-i îman" ve "Tecdid-i Nikah" denilen işte budur.

Eğer bu kimse, evvelce haccetmiş ise haccını tekrar etmesi gerekir. Namaz ve oruçları kaza etmez. Böylece, o kimse yeniden Müslüman olmuş olur.

Selam ve dua ile

Eyyup Sabri Erdem

Ensar Vakfı Lüleburgaz Şube Başkanı

Yazdır Paylaş
Diğer Eyyüp Sabri Erdem Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek