Lüleburgaz'da trafik kazası; 2 yaralı
Tugay Komutanı’ndan Vali Ekici’ye ziyaret
Eğitimlisi böyle yaparsa…
Durmaz ailesinin acı günü
Bu yazı 06 Ağustos 2021, Cuma 09:19:56 tarihinde eklendi. 878 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR… - Ahmet Bostancı

“Her kim Allah'a ve Resul'e itaat ederse (ve sonuna kadar İslam’da ve cihad’da sebat gösterirse), işte onlar Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberler, sıddıklar (Hakkı doğrulayan sadıklar), şehitler ve salihlerle beraberdir. Bunlar arkadaş olarak; ne iyi ve ne güzel (kimseler) dir.”(Nisa:69).
KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR…

Sahabe-i kiramdan birisi Peygamber Efendimize hitaben: “Ya Resülallah!. Sizi çok seviyorum. Görmeden duramıyorum. Dünyada iken beraberiz. Ancak ahiret alemine göçünce sizin makamınız farklı olacak, sizler peygamberlere ait makamlarda olacaksınız. Sizden ayrı kalmak bizim için çok zor olacak.” Demesi üzerine peygamberimiz (as): “Kişi sevdiği ile beraberdir.” Buyurmuş ve Cenab-ı Hak yukarıdaki ayeti inzal etmiştir.

Bu ayet-i ve hadis-i şerif bize istikamet çizmektedir. Kimleri dost edinmemiz gerektiği konusunda bize yol göstermektedir. Bizler insan olarak Allah tarafından varlıkların en şereflisi, en üstünü olarak yaratıldıktan sonra iman ve İslâm nimeti ile taltif edilmişiz. Her şeyimizle O’na aitiz. Kulluğumuz ve itaatimiz de O’na olmalıdır. İnsan dünyada kimlerle arkadaş ise, kimi seviyorsa sonsuz olan ahiret hayatında da onlarla beraber olacaktır. İşte bu ayet-i ve hadis-i şerif bize bu gerçeği bildirmektedir.

Ayşe (r.ah) annemiz Efendimiz(as)e soruyor: “Ya Rasülallah! İman nedir?”. Cevabı: “Allah’ın sevdiğini sevmek, sevmediğini sevmemektir.” Oluyor. Bu demektir ki; Allah bir şeye güzel demiş ise, biz ona çirkin diyemeyiz. Bir şeye çirkin demiş ise güzel diyemeyiz. Dersek tarafımızı seçmiş oluruz. Unutmayalım… KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR…

 

 

                                                                                                                                      Ahmet Bostancı

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek