Vali Birol Ekici’ye hoş geldin ziyareti
Kaynarca Yaşlı Bakım Evi Gün Sayıyor
Gururumuzsun Yasin Süzen!
Bu yazı 02 Haziran 2021, Çarşamba 09:24:27 tarihinde eklendi. 1218 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UĞURLAR OLSUN - Metin ATLI

28 yıl oldu. Bir kış günüydü. Her zamanki gibi sabah işine gitmek için evinden çıktı. Arabasına bindi. Kontağı çevirdi ve gümm. Arabasına bomba konulmuştu. Öldürüldü. Öldürülen kişi ünlü gazeteci Uğur Mumcu idi. Neden öldürüldüğü belliydi. Son kitabında Siyaset - Mafya ilişkisini yazacağı iddia ediliyordu. Yazdırmadılar. Sevenleri çoktu. Adına şarkı yazdılar. Uğurlar olsun. Uğurlar olsun.
                            UĞURLAR OLSUN

 

 3 yıl sonra Kıbrıs’ın Uğur Mumcu’su denilen bir gazeteci yine evinin önünde öldürüldü. Adı  Kutlu Adalı’ydı. 10 yıl Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kalem müdürlüğünü yapmıştı. Gazeteciydi ama yazdırmadılar.

Çetin Emeç de evinin önünde öldürüldü. Gazeteciydi. Yazdırmadılar. Bahriye Üçok. Bir gün kargo ile bir paket geldi. Paketin kenarı yırtıktı. Kızı anne bu ne dedi. Yırtık yerden baktı, kitaptı. Bana kitap gelmiş kızım dedi. Ne olur ne olmaz diye kızından uzaklaştı. Paketi kesti. Yine gümm. Bombaydı. Kitap yazıyordu. Yazdırmadılar.

  Birileri birilerinin yazı yazmasından rahatsız oluyordu. Sürekli telefonla arıyor tehdit ediyorlardı. Yazma diyorlardı. Onlar “yazacağız” diye inat ettiler. Ama yazamadılar, yazdırmadılar. 90’lı yıllarda tam 6 binden fazla kişi ya gözaltında ya da faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Bir beyaz Toros araba yanaşıyordu. Gözaltına alıyorlardı. O kişi bir daha geri gelmiyordu. Sonra bir yol kenarında ölüsü bulunuyordu. 6 bin kişi böyle kurban gitti.

 Faili meçhul cinayetler ne demek?  Kimin öldürdüğü belli olmayan cinayet demek. Bir türlü öldürenler bulunamıyordu. Arada bir iki tetikçi tutuklanıyordu. Kamuoyunun gazı alınıyordu. Ama cinayeti işletenler hiçbir zaman bulunamadı.

  O yıllarda Mehmet Ağar İstanbul Emniyet Müdürü idi. Daha sonra da Emniyet Genel Müdürü oldu. Bir kesim aydın kişiler onu suçluyordu. O’nunda bu işlerde parmağı olduğunu söylüyorlardı. Bir kesim “tamam yaptı ama sor bakalım neden yaptı,terörü bitirmek için yaptı” diyordu. Bu kesimin gözünde kahraman oldu. Elazığ’dan bağımsız milletvekili adayı oldu. Cumhuriyet tarihinde bağımsız olup da en yüksek oyu alan kişi oldu. Tam 68bin 540 oy aldı.

 30 yıl böyle geçti. Bir gün Sedat Peker sahneye çıktı. Uğur Mumcu cinayetini anlattı. Mehmet Ağar’ı anlattı. Türkiye’deki uyuşturucu mafyasını anlattı. Silah kaçakçılığını anlattı. Millet olarak şoka girdik. Mehmet Ağar’ın Bodrum’daki marinanın işletmeciliğini nasıl aldığını anlattı. Mehmet Ağar inkar etmedi. “Ben almasaydım buraya mafya çökecekti” dedi.“O yüzden ben çöktüm” dedi.Sonra da burayı bıraktığını açıkladı. Marinada siz varken içimiz rahattı sayın Mehmet Ağar. Bodrum’daki milyar değerindeki marina emin ellerdeydi. Ya şimdi mafya buraya çöker burayı alırsa. Yazık olmaz mı? Gerçi bize ne oluyorsa. Sanki marinada milyon dolarlık yatımız var.

           Millet olarak çok büyük bir zaafımız var. Bağıran çağıran siyasetçilere hayranlığımız var. Ağır abilere hayranlığımız var. Adaleti kendine göre yontanlara hayranlığımız var. Onu bunu tehdit edenlere hayranlığımız var. Bugün Sedat Peker milletvekili adayı olsa alacağı oyu düşünmek bile istemiyorum.

Bizim bir büyük zaafımız daha var. Gerçek dindar kişiyle dini kullanıp dünyalığını yapan kişileri ayıramıyoruz. Gerçek milliyetçiyle vatan millet edebiyatı yapıp dünyalığını yapan kişileri ayıramıyoruz. Sol kesimin de vatan millet sevdalısı olabileceğini bir türlü kabullenemiyoruz. Çünkü kafamıza böyle kazıdılar.  Hiç Tunceli de Maço başkan da bir yamuk duydunuz mu? Hiç dünyalığı için çalıştığını duydunuz mu? Ne kadar güzel işler yaptığını bilmeyen var mı? Peki aday olsa oy verirmiyiz,vermeyiz. Neden mi? Çünkü Maço başkan solcu. Çünkü adamın lakabı bir kere komünist başkan. Biz bunu ayıramadığımız sürece onlar da bunu kullanmaya devam edecektir.

 Türkiye’nin tarihi buna benzer karanlık sayfalarla dolu.  Bizler devletin içindeki bazı karanlık kişilerle çok ciddi mücadele edilmesini istiyoruz. Her şeyin yasalar çerçevesinde yapılmasını istiyoruz. Devletin şeffaf olmasını istiyoruz. Karanlık işlerin araştırılmasını, aydınlatılmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz. Biz temiz bir toplum istiyoruz.

 

 

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Metin ATLI Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek