RUMELİ’DE 665 YILLIK VATAN LÜLEBURGAZ…
LTSO Edirne’de Fuara katıldı
KLÜ, ÖĞRENCİSİ’NDEN ÖRNEK TASARIM
Kırklareli AK Parti’den Vali Birol Ekici’ye ziyaret
Bu yazı 28 Mayıs 2021, Cuma 09:20:07 tarihinde eklendi. 943 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kudüs’ün tarihi -1 Hazreti Ömer’in Kudüs’ü fethi - Ahmet Bostancı

Mescid-i Aksa Kudüs şehrindedir. Müslümanların ilk kıblesidir. Namaz farz kılınınca, peygamberimiz ve Müslümanlar 17 ay Mescid-i Aksa’ya yönelerek namaz kıldılar. Daha sonra Allah tarafından Kabe Müslümanların kıblesi tayin edildi.
Kudüs’ün tarihi -1  Hazreti Ömer’in Kudüs’ü fethi

 

İsra ve Miraç mucizesinde peygamberimiz(as) Mescid-i Haram’danMescid-i Aksa’ya getirilmiş, sonrada Allah’ın huzuruna çıkarılmıştır.

Tarih içerisinde çok el değiştiren Kudüs, 636 yılında Hz. Ömer’in halifeliği zamanında, fethedildi. İslam ordusu Ebu Ubeyde b. Cerrah önderliğinde şehri kuşattı. Patrik Safraniyus anahtarları kendi eliyle Hz. Ömer’e teslim etti.  Adı İliya olan şehrin adı, Kudüs olarak değiştirildi. Şehir fethedildikten sonra halife Ömer(ra) şu fermanı yayınladı.

Hz. Ömer’in Fermanı

-Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, bu sözleşme müminlerin emiri ve Allah’ın kulu Ömer tarafından İliya halkına verilen bir emandır. Onların canlarına, mallarına, kiliselerine, haçlarına, yerleşik ve göçebe tüm halkına verilen bir teminattır. Kiliseleri mesken yapılmayacak, yıkılmayacak, kısmen dahi işgal edilmeyecektir. İçlerindeki eşyalara dokunulmayacak. Mallarına el sürülmeyecektir.

Kimse dini inançlarından dolayı zorlanmayacak, kendilerine zarar gelmeyecek ve yurtlarına Yahudi iskan edilmeyecektir. Buna karşılık onlarda cizye verecektir.

Bunlardan kim yurdunu terk etmek isterse, gideceği yere kadar can ve mal emniyeti sağlanacaktır. Yurdunda kalmak isteyenler güvende olacaklardır. Cizye vereceklerdir. Hasat elde edilinceye kadar onlardan bir şey istenmeyecektir.

Bu, Allah’ın Rasülü’nün halifelerin ve müminlerin Kudüs halkına verdiği güvenlik ahdidir. Cizye ödedikleri müddetçe geçerlidir.

Şahitler: Halit b. Velid, Amr b. As, Abdurrahman b. Havf, Muaviye b. Ebu Süfyan. Hicri 15. Yılda yazıldı.

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek