Sanayide dükkan kurşunlandı!
40 Saat süren duruşmada 19 tutuklama
‘Özel’ çocuklara ‘Özel’ eğlence!
Lüleburgaz'da silahlı kavga
Bu yazı 26 Şubat 2021, Cuma 10:47:32 tarihinde eklendi. 1438 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ - Ahmet Bostancı

İSRA: Olayın birinci safhasıdır. Gece yolculuğu demektir. Peygamber Efendimizin Mekke’deki, Kâbe’den, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya çok kısa zaman da getirilişini ifade eder. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de: “Bir gece, kendisine âyetlerimizden (yüceliğimizin delillerinden) bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.” (İsra suresi:1) Buyuruluyor.
İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

MİRAÇ: Olayın ikinci safhasıdır. Kelime anlamı yükselmek demektir. Peygamber(as)mizin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan, Cebrail meleği ile beraber, hem ruhen, hem bedenen Allah’(cc)ın huzuruna çıkışıdır. MUCİZE: Peygamberlerin, peygamberliklerini ispatlamak için, (Allah’ın yardımı ile) gösterdikleri olağanüstü olaylardır. İsra ve miraç olayı da bir mucizedir. İsra ve Miraç olayı, peygamberimiz(as)in hicretinden bir buçuk yıl önce, hüzün yılı denen ki; en büyük koruyucusu, amcası Ebu Talib’in ve en çok yardımını ve desteğini gördüğü eşi Hatice(rh)nin vefatından ve Taif’te taşlanmasından sonra, Recep ayının 27. gecesi gerçekleşmiştir.

Çekilen üzüntülerin ardından Miraç, Efendimiz(as)i sevindirmiş ve güçlendirmiştir. Bu olay insanların imanını sorgulaması açısından adeta turnusol kâğıdı gibi olmuştur. Çünkü olayın içinde aklı zorlayan işler vardır. Zaman ve mekân mefhumları ortadan kalkmış, Allah’a, peygamberlere, gaybe, meleklere güçlü bir imanın önemi ortaya çıkmıştır. Bu olay üzerine bazı insanlar inanmaktan vazgeçerken, diğer taraftan, yeni mü’minler kazanılmıştır. Kafa gözünden, ziyade gönül gözünün, Allah’a sonsuz ve şüphesiz imanın ne demek olduğu Ebu Bekir(ra)de görülmüş, O’nun imanı “sıddîk” (şüphesiz tasdik eden ) ünvanı ile zirveleşmiştir. Müşriklerin bu olay karşısında şaşkın ve alaycı tavırları öne çıkarken Ebu Bekir (ra): “Tüm bu olanları Muhammed(as) söylüyorsa, ben şeksiz şüphesiz inanıyorum.” Demiştir. Çünkü bunları anlatan düşmanlarının dahi “Muhammedü-l’Emin” (Güvenilir Muhammed) dediği kişidir. Yine her şeye kadir olan Allah için hiçbir şey zor değildir. Peygamber (as) yukarıda zikrettiğimiz Kur’an ayetinde anlatıldığı üzere Kâbe’ den Mescid-i Aksa’ya “Burak” denilen mahiyetini tam bilemediğimiz bir vasıta ile getirilmiştir. Burada sevgili peygamberimiz(as) diğer peygamberlere(as) imamlık yaparak namaz kıldırmıştır. İsra olayı tamamlanmış ve bundan sonra miraç başlamıştır.

DEVAM EDECEK….

Ahmet BOSTANCI

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek