Lüleburgazlı Gaziler Kıbrıs Harekatı’nın 50. Yılını andı
Ziyafet çiğköfte hizmete girdi
Bugün ve yarın yağmur bekleniyor
YILDIZLAR PARLAMAYA DEVAM EDİYOR!
Bu yazı 05 Ekim 2020, Pazartesi 09:17:31 tarihinde eklendi. 4777 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İyi insan olmak hayvanlara kötü davranmamakla başlar - Ertan Bayer

İyi insan olmak hayvanlara kötü davranmamakla başlar

 

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları idi dün. Lüleburgaz, hayvanların yaşaması için Türkiye geneline göre belki daha iyi konumda ama diğer iller bizim gibi değil.

Televizyonlarda, yerel ve ulusal gazetelerde sık-sık karşımıza çıkar, bir insanın kediye veya köpeğe eziyet ettiği. Birçoğumuzun içi cız eder.  Bir kesimin de umurunda olmaz. Ancak hayvanlara eziyet etmek kötü insan olmanın başlangıcıdır. Çünkü eğer hayvanlar için su ve mama bırakmıyorsan, bari onların yaşama hakkına saygı duymalısın.

Yazının başlığında dediğimiz gibi “İyi insan olmak hayvanlara kötü davranmamakla başlar”. Tersi olarak görürsek “Kötü insan olmak hayvanlara kötü davranmakla başlar “ şeklinde de algılayabiliriz.

Ancak anne ve babalar çocuklarına daha küçük yaşlarda hayvan ve insan sevgisini aşılamalıdır.  Anne ve babalar, çocukları bir kediye veya bir köpeğe vurduğunda onlara hayvanların da bu dünyada bir yaşama hakkı olduğunu söylemeli ve öğretmelidir.

Ruh bilimcileri; eşlerini, çocuklarını ve başka insanları döven ve öldüren kişilerin geçmişlerini araştırdıklarında bu kişilerin çocukken hayvanlara işkence yaptığını ve bunun karşısında ailelerinden aferin bile aldıkları sonucuna ulaşmışlar.  

Yani kadına ve başkalarına eziyet eden ve öldüren kişilerin çocuklarında, hayvanlara ve akranlarına karşı şiddet gösterme ve bu şiddete karşı da tebrik edilmeleri var.

Bu nedenle dünyamız için iyi insanlar yetiştirmek anne ve babaların elinde. Onlar başka kişilerin haklarına saygılı olan kendilerine yapılmasını istemedikleri bir şeyi başkalarına yapmayan çocuklar yetiştirdiklerinde dünya kötülüklerden kurtulacak.

Sağlıklı günler dileğiyle kalın sağlıcakla….

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek