Tekirdağ’da kadın ve çocuk cinayeti
Tekirdağlı gazetecilerden Başsavcı Gül’e ziyaret
Trakya sivrisinek işgali altında
Tebrik ziyaretleri sürüyor
Bu yazı 08 Şubat 2020, Cumartesi 09:35:40 tarihinde eklendi. 1622 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CUMHURİYETİN SEKTÖR BANKACILIĞI BİTİRİLDİ - Servet Şenyiğit

CUMHURİYETİN SEKTÖR BANKACILIĞI BİTİRİLDİ

 

Genç Cumhuriyet, kuruluşuyla birlikte büyük bir kalkınma hamlesine giriştiğinde tarımda ve sanayide her bir sektörü desteklemek amacıyla bankalar kurmuştu. Say say bitmeyecek ve ülke kalkınmasına önemli katkılar yapmış olan bankalar. Sümerbank , Etibank , Denizbank vd gibi. Ziraat Bankası 1863 tarihinde kurulmuş olsa da işlevsellik  olarak tarihi görevini sürdürüyordu.

Sümerbank, tekstil sektörü için 1 Temmuz 1933’te kurulmuştu. Dört iplik fabrikası , üç hambez fabrikası , üç halı fabrikası , altı basma fabrikası ,dört dokuma fabrikası gibi daha birçok fabrika ve işletmelerini yaratmıştı.

Denizbank,  denizcilik sektörünü desteklemesi amacıyla 1937’ de Atatürk tarafından kurdurulur. Denizcilik sektörü ve deniz ürünleri alanı Denizbank ile nefes alır ve gelişir büyür.

Etibank’ da 1935’te Atatürk tarafından kurdurulur. Bankanın amacı; madenciliği ve enerji sektörünü desteklemektir.  Etibank sayesinde, Kozlu kömür madeni  ve Murgul Bakır İşletmeleri yabancılardan millileştirilir. MTA kurulduktan sonra da Etibank ve MTA Elazığ Şark Kromları , Divriği Demir Madeni , Ergani Bakır , Ereğli Kömür , Garp Linyitleri , Murgul Bakır İşletmeleri’ nin kurulmalarını ve işletmeye açılmalarını sağlarlar.

Eskişehir’ de Pancar Kooperatifleri Bankası ( ŞEKERBANK) , Aydın’ da incir üreticilerinin kurduğu TARİŞBANK , Akhisar’ da tütün üreticilerinin kurduğu TÜTÜNBANK gibi sektör bazında ülke kalkınmasında önemli görevler yapmış bankalar kurulur ve kendi sektörlerine çok önemli görevler yaparlar..

Ne oldu da bu bankalar yok oldular? Yok olmayanlar, kuruluş amaçlarından saptırılıp piyasa bankası haline getirildiler, tefeciye dönüştürüldüler. Ekonomilerin en stratejik sektörleri; bankacılık , sigortacılık ve borsadır. Borsa , yabancı tekellerin vurgun alanıdır ve sigortacılığın yüzde 85’ i yabancıların elindedir.

Unutulmamalıdır ki , Atatürk Ulusalcılığını unutanlar tarafından emperyalistlerin istekleri yerine getirilince ilk önce finans sektörü gider. Kendi bankalarını yabancı sermayeye peşkeş çekerek kalkınan ülke örneği yoktur ve olamaz da.

servetsenyigit@gmail.com

 

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek