Vekil’den dillere destan düğün
Yol yıkama çalışmaları devam ediyor
Turgutbey  halkı toplanmayan çöplerden şikayetçi
Benzin Pub, Lüleburgaz’da faaliyete girdi
Bu yazı 13 Şubat 2019, Çarşamba 09:28:22 tarihinde eklendi. 2092 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PİYASALAR - Metin Dikener

PİYASALAR

 

Gayrimenkul piyasalarının durumunu öğrenmek okurları da bilgilendirmek adına sevgili kardeşim Murat Karakaş’ı ziyaret ettim. Memnuniyetini dile getirdi ve şu çok önemli bilgileri verdi. Son günlerde ve aylarda yaşanan sıkıntılardan dolayı gözlerin çevrildiği en kritik sektörlerden birisi de gayrimenkul sektörüdür. Bu piyasa şuan  durma noktasına gelmiştir. Bunun başlıca nedeni para piyasalarının olumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Sürekli değişen sabit tutulamayan faiz oranlarının yanı sıra Dolar ve Euro’da yaşanan artışlar vatandaşın emlak sektöründe alım gücünü azaltmıştır. Dahası emlak piyasası alım satımda en zor günlerini yaşamaktadır. Kredi ile konut alacak  olanlar için  faiz oranları yüzde 2-5  civarında idi. İktidar yeni düzenlemeler ile faizleri 0,98 gibi çok cazip hale getirdi. Fakat bu sadece yeni konut projelerinde uygulanıyor. Kısacası kullanıldığı alanlar sınırlıdır. Bizim gibi dış ticaret açığı olan ülkeler dolar kaçmasın diye banka faizlerini yukarıya çekmesi hem emlak piyasalarının zor günler yaşamasına hem de konut alacak vatandaşlarımızın borçlanma maliyetlerini yükselterek alım gücünü düşürüyor. Satış düşünce konut stokları artıyor. Dolayısı ile elindeki yapmış olduğu daireleri satamayan müteahhitler maddi açıdan zor günler yaşıyor.  Piyasalar dolar ve euro ile istenmeyen seviyelere gelirken  buna mukabil müteahhitler  düşük fiyatla bile yapmış oldukları daireleri satmakta güçlük çekiyor. Sn. Murat Karakaş işin aslı bu diyor devam ediyor. Yani inşaat maliyetleri yükselirken satışlar hedeflenen fiyatların çok altında kalıyor. Piyasa ne olacak sorusuna cevap vermek, bir yargıya varmak şuan çok zor gibi. Lüleburgaz emlak piyasasıda son bir yıldır artan maliyetler ve düşen  talepler karşısında bir arayış içerisinde. Döviz ve faizlerin bu kadar dalgalı gittiği yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluğun olduğu bir dönemde dengeyi sağlamak, işi rayına oturtmak zor gibi. Peki Sn. Karakaş bunun bir çıkış yolu yok mu? Evet güzel bir soru. Yüksek faizler sadece konut almayı düşünenleri zora sokmuyor. Banka kredisi kullanan şirketleri de etkiliyor. Tek kelime ile faizler aşağı çekilmelidir. Emlak firmalarınında düşük faizlerle istenen özelliklere sahip emlaklar sunması işlerin açılmasına güzel günlerin  başlamasına vesile olacaktır. Ayrıca her emlak firmasının kriz günlerini atlatacağı A ve  B planı olmalıdır. Birde çok önemli bir konu. Emlak piyasalarındaki durgunluğu aşmanın en kolay yolu vatandaşa düşük ödeme imkanı sağlanarak satışların yapılmasını sağlamaktır. Zira kredi çekerek ev ve araba sahibi olmak isteyenler kendisine ödemelerde sıkıntı yapmayacak bankaları tercih ediyor. Emlak piyasasını canlı tutacak bir önerim de reklam ve  tanıtımlara değer vermelerinin mutlaka çok faydası olacaktır. Ben tüm zorluğun aşılacağına güzel günlerin başlayacağına tüm kalbimle inanıyorum. İleriye umutla bakıyorum. 

Murat Karakaş kardeşime sorular sordum ve bu bilgileri aldım. Lüleburgaz’da  gayrimenkul durumunu da bu şekilde öğrenmiş olduk. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Yazdır Paylaş
Diğer Metin Dikener Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek