DSP’den toplu istifa
Salim Şen’den Başkan Helvacıoğlu’na sert uyarı
Lüleburgaz briç şampiyonasına ev sahipliği yapacak
Lisede 19 Mayıs etkinliği düzenlendi
Bu yazı 27 Ağustos 2016, Cumartesi 11:43:50 tarihinde eklendi. 1081 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİR YER DÜŞÜNÜN - Uğur PİRPOR

BİR YER DÜŞÜNÜN

Kültürle iç içe olan, geçmişte ki gelenek ve göreneklerini, değerlerini bugüne taşımayı başaran bir yer düşünün…Eskiden her ailede 1-2 öğretmenin bulunduğu, son derece çağdaş bir yaşamın yer aldığı, küreselleşen Dünyanın ortaya çıkarmış olduğu rekabet ortamından uzak bir yer düşünün…
Yemyeşil doğası, sıcakkanlı, misafirperver insanlarıyla bir yabancıya her zaman kapılarının açık olduğu, açılan kültür eviyle birlikte İl Turizmine binlerce turistin gelmesinin beklendiği bir yer düşünün…
Keşkekiyle, Kapamasıyla, Düğün Çorbası gibi yöresel yemeklerin bulunduğu, yemek kültürü olan bir yer düşünün…
İnsanların yaşamaktan mutlu olduğu, yüzbinlerce nüfusa sahip olan bir KENT değil, 450 kişinin yaşadığı 220 haneli bir KÖY düşünün…
Tanıdık geldi mi?
Evet, aslında adını duyduğumuz belki defalarca tabelasını görüp yanından geçtiğimiz, Lüleburgaz’a sadece 19 km uzaklıktaki Ertuğrul Köyü’nden bahsediyorum. Ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olmasına karşın kültür adına yapılan işlerle adından söz ettiren bu şirin köyde geçtiğimiz günlerde yine güzel bir proje imza atıldı.
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bulgaristan Haskova Tarih Müzesi ile ortak tamamlanan ‘Ortak Kimlik Ortak Tarih’ projesi kapsamında Ertuğrul Köyü Kültür Evi gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

2013 yılında başlatılan ve 3 yılda tamamlanan Proje’nin toplam maliyetinin 399 bin 915 avro olduğu açıklanırken, 201 bin avronun Ertuğrul Köyü Kültür Evi’ne, 198 bin 915 avronun ise Haskova Müzesi’ne kullanıldığı belirtildi. Ertuğrul Köyü Kültür Evi’ne verilen 201 bin avronun 155 bin avroluk kısmının restorasyona, 46 bin avroluk kısmının ise proje tanıtımına harcandığı bildirildi.

Kırklareli’nin kültür hayatına katkı sunması beklenen, Ertuğrul Köyü Kültür Evi’ne zaman ayırıp sizlerde destek olabilirsiniz. Geçmişten bugüne taşınan kültür mirasına şahitlik edip, Kültür Evi’nin simgesi Fatma Efe’nin doyumsuz sohbetinde kahvenizi yudumlayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Bizden söylemesi.

Yazdır Paylaş
Diğer Uğur PİRPOR Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek