Lüleburgazlı Gaziler Kıbrıs Harekatı’nın 50. Yılını andı
Ziyafet çiğköfte hizmete girdi
Bugün ve yarın yağmur bekleniyor
YILDIZLAR PARLAMAYA DEVAM EDİYOR!
Bu haber 22 Haziran 2024, Cumartesi 09:01 tarihinde eklendi. 227 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milletvekili Özkan, “Türkiye Cumhuriyeti Laiktir, Laik kalacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan Kocaeli’nin Gebze ilçesine bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde, kız öğrencilerin yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmamasına sert tepki göstererek olayı TBMM’ye taşıdı.
Milletvekili Özkan, “Türkiye Cumhuriyeti Laiktir, Laik kalacak”  

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Özkan, bunlar şeriat özlemcilerinin ayak sesleri. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar “Türkiye Cumhuriyeti Laiktir, Sonsuza Kadar Laik Kalacaktır” dedi.

Önergesinde, törene katılacağı ifade edilen protokolde kimlerin yer aldığını soran Özkan, bu kişilerin görev ve yetkileri nedir? Okul yönetimi bu kişilerin bilinçaltındaki “kız öğrenci kıyafeti” algısını nasıl öğrenmiş ve buna karşı önceden nasıl önlem almıştır? Bu olay yeni  Maarif Sistemimizin hangi kurallarında yer almaktadır? diye sordu.

 

Törene protokolün katılacağı bahane edilerek özellikle kız öğrencilerin kıyafetlerinin günler öncesinden okul yönetimi tarafından görülmek istenmesini şeriatın ayak sesleri olarak görülmesi gerektiğini belirten Özkan, Okul yönetimi hangi yetkiyle böyle bir uygulamayı gerçekleştirmektedir? Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği veya Bakanlığınızın bu konu hakkında bilgisi ve her hangi bir yönlendirmesi var mıdır? Var ise nedeni nedir? Daha önce de böyle bir yasağın uygulandığı eğitim kurumları var mıdır? Derhal açıklanmalıdır, dedi.

 

Özkan, öğrencilerin ve ailelerinin akıl dışı bir uygulamaya tabi tutulduğunu belirterek Bakanlığınıza göre kız öğrencilerin mezuniyet balolarında giyecekleri elbisenin askıları, askı genişlikleri, kaç cm olmalıdır? Kız öğrencilerin giyecekleri elbisenin kumaşı, rengi, elbisenin boyunun uzunluğu, kısalığında aranan kriterler nelerdir? diye sordu.

 

Olaya ülke çapında gösterilen tepkiler nedeniyle Kocaeli Valiliğinin olayın üzerine gitmek yerine,  olayı basitleştirerek olaydan “iddia” olarak nitelendirmesi kabul edilemez. Milli Eğitim Bakanı derhal açıklama yapmak zorundadır. Bu açıklama Bakanlığınızın görüşü müdür? Yaşanan bu vahim olay sadece basit birer iddia mıdır? Bu olayın sorumluları hakkında hangi işlemleri yapacaksınız? Cevabını derhal bekliyoruz dedi.

 

Kız öğrencilerin yeteneklerine, alacakları eğitim ve başarı oranlarına göre gelecek planlamalarına dahil olmak yerine yeni Maarif Sistemimizde kız öğrencilerin  giydikleri elbisenin askılarıyla değerlendirilmesi hangi bilimsel   verilerin sonucudur diye soran Özkan,

Okul çevrelerinde uyuşturucu satıcıları cirit atarken, uyuşturucu kullanma yaşı 10 yaş seviyelerine inmişken  bunlarla mücadele yerine Jandarmanın öğrenciler ve ailelerine yönelik tutumunun nedeni nedir? Diye sordu.

 

Özkan, bu öğrencilerimiz ve aileleri mağdur edilmiştir. Palyaço kıyafetiyle camilere girilebilirken, Cumhuriyetimizin 100. Yılında askılı elbise giymeleri nedeniyle mezuniyet balosuna alınmayan öğrencilerin uğradığı ayrımcılığı önlemek, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için Bakanlık olarak  hangi önlemler alınacaktır? “dedi.

Ertan  BAYER

 

 

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek