Lüleburgazlı Gaziler Kıbrıs Harekatı’nın 50. Yılını andı
Ziyafet çiğköfte hizmete girdi
Bugün ve yarın yağmur bekleniyor
YILDIZLAR PARLAMAYA DEVAM EDİYOR!
Bu haber 13 Haziran 2024, Perşembe 09:10 tarihinde eklendi. 181 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Istrancalar vahşi madenciliğe kurban edilecek…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan Kırklareli‘nin Kofçaz ilçesine bağlı Kula köyünde 18,2 hektarlık alanda altın ve gümüş madeni için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir Kararı’ verilmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ( TBMM) taşıdı.
Istrancalar vahşi madenciliğe kurban edilecek…  

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Özkan, ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynakları talan ediliyor. Bölge halkının ve STK’ların tüm itirazlarına rağmen verilen bu karar da son yıllarda ülkemizde artarak devam eden vahşi madenciliğin son örneğidir, dedi.

Özkan, bu karar ile telafisi mümkün olmayacak çevresel zararların ortaya çıkacağı, maden sahasında  açılacak yollar, inşa edilecek tesisler, milyonlarca ton hafriyat, patlatmalar, kesilecek ve tahrip edilecek ormanlar nedeniyle  yer altı ve yerüstü sularının kirlenmesine, doğal yaşamın yok olmasına   yol açarak bölgede telafisi mümkün olmayacak  çevre felaketlerinin yaşanmasına neden olacaktır.

Projenin sahibi Koza Altın İşletmeleri A.Ş.‘nin  Kırklareli’nde daha önce de aynı bölgede, aynı amaçla planladığı proje için 2015’te “ÇED gerekli” kararı verilmesine rağmen, “2015’te ÇED Gereklidir verilen projeye, aradan geçen dokuz yıl sonunda hiçbir değişiklik olmamasına rağmen ÇED Gerekli Değildir kararı verilmesinin nedenlerini soran Özkan, 25 hektar ve üzeri için ÇED raporu gerekli olması nedeniyle, maden ruhsatı sahibi şirketin maden arama izni aldığı alanın büyüklüğü, ÇED raporuna gerek duyulmaması için şimdilik 18,2 hektarla sınırlı tutulduğu, ancak İliç’de olduğu gibi maden üretimi başladıktan sonra üretim alanının genişletileceği  iddialarının araştırılması gerektiğini  belirterek, bu durumun takipçisi olacağız dedi.

Bölge halkının ve STK’ların tüm itirazları. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesinin 2. fıkrası kapsamında, verilen ruhsatın  hukuka aykırılığının alenen belli olmasına rağmen bu firmaya ve bu projeye tanınan bu imtiyazın nedeninin soran Özkan,  verilen onay ile, bölgede   binlerce ağaç kesilecek, doğal yaşamı yok  edilecek ve  çıkacak  binlerce tonluk atık  bölgedeki ekosistemin tahrip edilmesine yol açacak, maden sahasının faaliyete geçmesi, bölgede ormancılık faaliyetlerini ve buna bağlı olan üretimi bitirecektir dedi.

Kısa bir süre önce yaşadığımız  Soma ve İliç maden facialarının sonuçları ortadayken, sadece 3 yıl üretim yapmak için 2000’e yakın kayın ve meşe ağacının kesilerek, tarımın , arıcılığın bitirilerek yaşam alanlarının yok edilmesi karşılığında elde edilecek karın ne kadar olacağını soran Özkan,  elde edilen kar ile bir tek meşe ağacının bir tek bal arısının geri getirilmesi mümkün müdür? diye sordu

Ertan BAYER

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek