Trakya aşırı sıcaklara teslim oldu
Vali Ekici’nin Mahalle Muhtarlıklarını ziyaret etti
Dolunun etkili olduğu Kırklareli'nde hasar tespit çalışmaları tamamlandı
Dansçı adayları için yaz okulu başlıyor
Bu haber 25 Mayıs 2024, Cumartesi 09:41 tarihinde eklendi. 597 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lüleburgaz Lisesi’nde Kan Bağışı etkinliği

Türk Kızılay’ı kan bağışı etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.
Lüleburgaz Lisesi’nde Kan Bağışı etkinliği  

Türk Kızılay’ı ve Lüleburgaz Lisesi işbirliği ile dün sabah 09.00’dan akşam 18.00’a kadar Lüleburgaz Lisesi spor salonunda Kızılay ekiplerince kan bağışları kabul edildi.

Etkinlikler haftanın 5 günü hafta için olmak üzere farklı yerlerde devam ediyor. Sıklıkla Kırklareli İstasyon Caddesi ve Lüleburgaz Kongre Meydanında çadır çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Çadır ve farklı yerlerdeki aktiviteler dışında vatandaşlar haftanın 5 günü Kan Bağış Merkezi binasına giderek de bağış yapabiliyor. Farklı yerlerde de yapılıyor olmasının amacı farkındalığı ve ulaşılabilirliği arttırmak olarak belirtildi.

Lüleburgaz Kızılay Kan Bağış Merkezi Ekip Doktoru Nematullah Habibi kan bağışı ve etkinlikler hakkında açıklamalarda bulunarak; “Katılım şu anda eskiye göre biraz daha düşük. Bunun pek çok farklı sebebi var. Özellikle mevsimsel olarak daha rahat diyebileceğimiz havalar geldiği için insanlar biraz daha farklı etkinliklere yöneliyor, seyahatler yapıyor, kan bağışı da biraz geri planda kalıyor. Ama biraz daha dikkatli ve duyarlı olmamız lazım. Kan bağışı hem kan ihtiyacı olan kişiler için büyük önem arz ediyor, hayat kurtarıyor. Hem de kan veren kişi için de pek çok konuda şifa değeri taşıyor. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızı kan merkezlerimize kan vermeye davet ediyoruz. Bir gün hepimizin ihtiyacı olabilir.

Farklı yerlerde kan alma merkezleri kurma konusuna gelecek olursak amacımız daha fazla insana ulaşmak. Bugün burada 5 arkadaşız emek veren. Bu sayı 5 ila 7 arasında değişiyor. İçerisinde doktor, hemşire, şoför arkadaşlar bulunuyor ekibin.

Son olarak kan bağışçısı seçiminin, kan alma verme sürecinin 2 temel faktörü var. Birincisi bağışçı için işlem sırasında ve sonrasında direk kişiyi etkileyebilecek zararlardan kişiyi korumak, buna uygun tedbir ve kontrolleri sağlamak. Bir diğer faktör de kanı alacak kişinin güvenliği için kan veren kişi ile alakalı enfeksiyon, bulaş riski veya kullandığı ilaçlar, ilaçların yan etkileri gibi tüm tıbbi risklerden korumak amaçlı gerekli tedbir ve işlemleri sağlamak.

Tüm vatandaşlar gönül rahatlığı ile kan verebilir, bizler bunun için emek sarf ediyoruz hiç şüpheleri olmasın.” dedi.

Barış Can KORKMAZ

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek