Vekil’den dillere destan düğün
Yol yıkama çalışmaları devam ediyor
Turgutbey  halkı toplanmayan çöplerden şikayetçi
Benzin Pub, Lüleburgaz’da faaliyete girdi
Bu haber 06 Aralık 2019, Cuma 09:15 tarihinde eklendi. 343 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gündoğdu “Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur”

CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyon Üyesi Vecdi Gündoğdu, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85.yıldönümü olması nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Gündoğdu “Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur”  

Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu yaptığı açıklamada“ Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkûmdur “Genç cumhuriyetin kadınlara ve topluma en büyük armağanı olan 5 Aralık 1934’te kadınların seçme-seçilme haklarını elde etmeleri, ülkemizin çağdaşlaşması yolunda önemli bir dönüm noktası olmuştur. Mustafa Kemal önderliğindeki genç Türkiye Cumhuriyeti; Fransa, İtalya, 11 yıl, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Bu da Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının insan haklarına bakışını, öngörüsünü, devlet adamlığını bir kez daha dünyaya kanıtlamıştır. Yaşamın her alanında yok sayılan Türk kadını; Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte önemli siyasi ve sosyal haklar kazanmış, toplumsal alanda varlığını ortaya koymuş, eşit yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmaya başlamıştır.

Bugün 17 yıllık AKP iktidarlarının uygulamaları, dayattığı sosyal düzen kadını önceleyen değil, öteleyen bir anlayışın hakim olmasına neden olmuştur. Kadını çalışma hayatından uzaklaştıran, eşitsizliği, gericiliği dayatan uygulamaları ile AKP iktidarı büyük bir yanılgı içine düşmektedir. Kadının gücünü, yapabileceklerini, değiştirip, dönüştürebileceklerini göz ardı etmek toplumsal yaşama ve geleceğimize en büyük ihanettir. Aileden başlayarak, tüm kurum ve kuruluşlarda ve yaşamın her alanında cinsiyet, ırk, dil, din ayrımını yok ederek, eşit birey anlayışının hakim kılınması önceliğimiz olmalıdır.

Ulusumuzun refahı ve mutluluğu için kadınların güçlendirilmesi, çalışma hayatına etkin katılımı, eğitim, sağlık, siyaset gibi tüm alanlarda fırsat eşitliğinin sağlanması olmazsa olmazımızdır. Büyük önder Atatürk’ün cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ifade ettiği gibi, toplumun yarısını yok sayarak çağı yakalayamayız. Bu duygularla; genç cumhuriyetin ve Mustafa Kemal’in milletimize ve kadınlarımıza armağanı en büyük devrimlerimizden olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85.yıldönümünde tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Buğra KAYA

 

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek