Vali Osman Bilgin, Ramazan bayramını kutladı
Lüleburgaz BİLSEM, TUBİTAK yarışmasına kabul edildi
Vali Bilgin’den hayırseverlere teşekkür
Arifede yağmur, bayramda güneş
Bu haber 09 Ekim 2019, Çarşamba 09:25 tarihinde eklendi. 2066 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖDP “Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Lüleburgaz İlçe Örgütü, Suriye ilgili yaptıkları açıklamada “Suriye’nin geleceğine birlik içerisinde Suriyeliler karar vermelidir.” denildi.
ÖDP “Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli”  

ÖDP İlçe Başkanı Ali Osman Topuz, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Suriye’ye dışarıdan müdahale edilmemeli, Suriye’nin geleceğini Suriyeliler belirlemeli ifadelerinde bulundu.

Yapılan açıklamada “AKP iktidarının Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon hazırlıklarına Beyaz Saray yeşil ışık yaktı. ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin planladığı operasyonu onaylarken, Suriye’deki IŞİD’lilerin kontrolünün de Türkiye’ye devredileceğinin altını çizdi. Böyle bir operasyon Suriye’de izlenen ve felaketlerle sonuçlanan yanlış politikaların yeni bir halkası olacaktır.

Türkiye dâhil Suriye’ye dışarıdan müdahale eden tüm güçler bir yandan Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaparken, böyle bir operasyonla hedeflenen güvenli bölge, toprak bütünlüğünü parçalayacak bir hamledir. Oluşturulacak alanda kurulacak yerleşim bu parçalanmayı kalıcı hale getirecektir. Kaldı ki buraya yerleştirilecek olanların, Suriye’nin asli unsuru olmayan pek çok yerden Suriye’ye gelmiş olan cihatçı güçleri de kapsayacağı açıktır.

Türkiye açısından ekonomik krizin derinleştiği bu koşullarda girişilecek askeri bir seferberliğin maliyeti de tüm toplum için ağır olacaktır. Öte yandan Türkiye, IŞİD’li katiller başta olmak üzere cihatçı çetelerin kontrolünü üstlenecek, ABD ve Avrupa için bir tampon görevini yerine getirecektir. Bu Türkiye’nin geleceği için şimdiden tahmin edilmesi güç riskler ortaya çıkarmaya devam edecektir.

Suriye’de çözüm ABD’nin şimdi operasyona yeşil ışık yakarak sürdürdüğü kirli oyunlarının dışında aranmalıdır. Suriye’yi parçalama doğrultusunda iç savaşı kışkırtan ABD, Suriye’yi parçalama ve sınırları değiştirme hedefinden vazgeçmemiştir.

ABD, bölgede hem Kürtleri hem de Türkiye’yi kendi amaçlarının parçası olarak kullanmak, kimi zaman ittifak kimi zaman çatışma içinde bir denge politikası ile her iki gücü de kontrolünde tutmaya çalışmaktadır.

Suriye’de çözüm ABD’nin kirli politikalarında ya da başka dış güçlerin müdahalesinde aranmamalıdır. Suriye’de çözüm, Suriye’nin birliği içinde ve tüm Suriyelilerinin ortak kararı olacak demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık ekseninde çözülebilecektir.

Türkiye’yi de güvenli kılmanın, bölge halkları arasındaki çatışmalara da son vererek bölgemizdeki yangını söndürmenin yegâne yolu da budur.” denildi.

Cüneyt ÜNLÜSOY

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek