Kızılay, kurban vekâlet bağışlarını almaya başladı
Vatandaşın elektrik sayacını çaldılar
Kameradan suçüstü
Lüleburgaz Belediyesi fide dağıttı
Bu haber 22 Mayıs 2019, Çarşamba 09:32 tarihinde eklendi. 1380 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baro “Av. Boylu’nun öldürülmesini kınıyoruz”

Kırklareli Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Avukat Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesine ilişkin basın açıklamasında bulundu.
Baro “Av. Boylu’nun öldürülmesini kınıyoruz”  

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi “Kadın Cinayeti”dir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içerisindeyiz.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması, ülkemizde kadına karşı şiddetin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “Kadın” olduğunda, kadına karşı şiddet suçunun failleri arasında sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “Kral Çıplak!” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.

Kadına karşı şiddeti arttıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan bu zihniyet gelmektedir.

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz.

Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesini kınıyor; başta meslektaşımızın ailesine, Diyarbakır Barosuna olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı burada beyan ediyoruz.”

Cüneyt ÜNLÜSOY

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek