İstanbul Caddesi’nde silahlı saldırı
Kaymakam Yüce, şehit babasını makamında ağırladı
Trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti
BU KATLİAMA KİM DUR DİYECEK?
Bu haber 06 Nisan 2013, Cumartesi 09:13 tarihinde eklendi. 1505 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HIDIRLIK TABYADA RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Balkan Savaşının karargâhı olan Hıdırlık Tabyasında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. 19. Yüzyılında yapılan bir yapı olan Hıdırlık Tabyası aynı zaman da Türkiye’nin en büyük tabyası olarak ta biliniyor.
HIDIRLIK TABYADA RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR  

İHA- Tabyaların restorasyonun tamamlanmasının ardından Balkan Savaş Müzesi olarak kullanılması düşünülüyor. 
Edirne’nin Yıldırım Semtinde en yüksek tepelerinden biri olan hakim noktaya kurulmuş olan Hıdırlık Tabyası havaların ısınmasıyla birlikte restorasyon çalışmaları büyük bir hız kazandı. Balkan Savaşı öngörüldüğünden 1886-87 yıllarında Edirne’nin savunulması için en yüksek tepelerinden birine inşa edilen ve 1912-1913’te yaşanan Balkan Harbinde kullanılan Hıdırlık Tabya Balkan Savaşları’nın 100.yılı münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi desteğiyle onarıma alınmıştı.
Balkan Savaşı’nda müstahkem mevkii komutanı Şükrü Paşa tarafından 1913 yılında Edirne’nin teslim olma kararının verildiği tabyanın onarım sonrası Balkan Savaş Müzesi olarak düzenlenmesi düşünülüyor. Edirne’de turizm açısından yeni bir çekim merkezi oluşturacak Hıdırlık Tabya’nın onarımının 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.
Balkan savaşları sırasında Edirne’yi savunan tabyalardan biri olan Hıdırlık Tabyası, müstahkem mevki kumandanı Şükrü Paşanın karargâhı olarak kullanılan Hıdırlık Tabyalarında onarım tam gaz devam ediyor.
Hıdırlık Tabyaları restorasyon çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor, havaların ısınması ile birlikte tabyaların onarım işi hız kazandı.
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek