Trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti
BU KATLİAMA KİM DUR DİYECEK?
Kırklarelili özel sporcu dünya şampiyonu oldu
BİNOT, 30 yıllık tecrübesiyle Lüleburgaz’da açılıyor
Bu haber 01 Mayıs 2021, Cumartesi 09:26 tarihinde eklendi. 735 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni destek paketi açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamayla Covid-19 salgını sürecine yönelik hazırlanan yeni destek paketini açıkladı. Buna göre çalışanın güvencesi olan işten çıkarma yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılırken, ihtiyaç sahibi ailelere verilen hane başı yardım 1000 TL’den 1100 TL’ye çıkarıldı. Esnaflara da yapılan 1000 TL’lik gelir ve 500 ile 750 TL olan kira desteği uzatıldı.
Yeni destek paketi açıklandı  

İşletmelere kredi desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; iş sözleşmelerinde fesih yasağını 30 Haziran'a kadar uzatıldığını belirterek mikro ve küçük ölçekli işletmeler için kredi desteği sağlanacağını duyurdu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan “KOSGEB vasıtasıyla yeni destek programını başlatıyoruz. Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş istihdamını koruyan mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır" dedi.

İhtiyaç sahipleri ve esnafa destek sürüyor

İhtiyaç sahiplerine hane başı verilen desteğin arttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; esnafa verilen desteğin de süreceğini söyledi. Erdoğan, "İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 Tl'lik nakdi yardımı 1100 liraya çıkararak yeniden başlatıyoruz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var. Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 TL'den 1100 TL'ye yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibariyle hesaplara yatırıyoruz. Salgının faaliyetlerini olumsuz etkilediği esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 TL gelir desteği 750 ve 500 lira arasındaki kira desteğini uzatıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan konuşmasını “TEZ KOOP kefaletiyle kredi kullanan esnaflarımızdan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TEZ KOOP tarafından bankaya ödenmiştir” diyerek sürdürdü.

Buğra KAYA

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek