NEDEN KURBAN KESERİZ?…

Yazar - Ahmet Bostancı

NEDEN KURBAN KESERİZ?…  

Kurban kesmek bir ibadettir. Bütün ibadetler, Allah rızası için yapılır. Kurban da öyle…

Kurban: “Yakın olmak” demektir. Kurban kesen kişi Allah’a manen yakın olur.

O’nun rızasını kazanır.

Kurban kesilmesi, Allah’ın emri, peygamberimiz(as)in ve İbrahim (as)in sünnetidir.

 Allah (CC) Kur’an’da: “Şüphesiz biz sana bitmez, tükenmez nimetler verdik. Sende Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!...” (Kevser suresi:1-2) buyuruyor.

Peygamberiz(as)in  uygulaması da bu istikamettedir.

Yüce Allah İbrahim (as)a oğlunu kurban etmesini emretti. O’da tereddüt etmeden bu emre uydu. Oğlu İsmail (AS)e bu durumu anlattı. İsmail (as)da Allah’ın emrine itaat etti.

-Allah emrettiyse itirazım yok.  dedi. Aslında Cenab-ı Allah onları imtihan ediyordu. Onlar da:

- Allah emredince, canımızı, malımızı, evladımızı, her şeyimizi… feda ederiz. Dediler. Samimiyet ve teslimiyetlerine karşılık Allah onlardan razı oldu. Hem kendileri, hem de insanlık adına imtihanı kazandılar. Bunun üzerine Allah Teala; hayvanları kurban ederek bu görevlerini ifa edebileceklerini hem onlara, hem tüm insanlığa bildirdi.  Ve Yüce Kur’an’da şöyle buyurdu: “Biz o büyükbaş hayvanları da Allah’ın size nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda nice faydalar vardır. Onlar (kesim için) sıraya dizildiklerinde üzerlerine Allah’ın adını anın (besmele çekin). Cansız yere serildiklerinde hem kendiniz yiyin, hem de ihtiyacını gizleyen ve gizlemeyen fakirleri doyurun. İşte onları şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik.” (Hac suresi: 36)

Bizlerde kurban kesmekle,  emanet olarak sahip olduğumuz, candan, maldan, evlattan… her şeyden geçebileceğimizi  ispatlamalıyız. O zaman hakiki Müslüman oluruz. O’nun rızasını kazanırız. Keyfimiz için, rahatımız için para bulurken, kurban kesmemek için bahaneler uydurmayalım. Kesmek için vesileler arayalım.

Kurban kesen Müslüman, Allah’ın verdiği maddi ve manevi nimetlere karşılık, O’na teşekkür borcunu ödemiş olur.

Kurban kesen Müslüman, etini fakirlerle paylaşarak gönül köprüleri kurmuş olur.

Kurban kesen Müslüman, hayvancılık ve tarıma, ekonomiye katkı sağlamış olur.

Kurban kesen Müslüman, nefsine ve şeytana değil,  Allah’a itaat etmiş olur. 

Kurban kesen Müslüman, Allah’a yakın olur.

Allah imkanı olup ta, kurban kesenlerin ibadetlerini kabul eylesin. Fakirlere de bayram ettirenlerden Allah razı olsun… Bayramınız mübarek olsun…

 

http://www.hurfikir.com.tr adresinden 30 Mart 2020, 08:25 tarihinde yazdırılmıştır.