17 Ağustos Depremi’nin üzerinden 21 yıl geçti

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'n ülkemizde "Asrın felaketi" olarak gösterilmişti. Asrın Felaketinin üzerinden 21 yıl geçti.
17 Ağustos Depremi’nin üzerinden 21 yıl geçti   

Depremin ardından ortaya çıkan yıkım atmosferini anlatan, göçüğü andıran yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişli mimarisiyle Sakarya’da bir de Deprem Müzesi oluşturuldu.

 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin acı hatıralarını hafızalarda diri tutan müze aynı zamanda vatandaşları deprem konusunda bilinçlendiriyor.

Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerinin çektiği deprem fotoğraflarının da yer aldığı müzede, binlerce insanın hayatını kaybettiği 45 saniyelik sarsıntı, simülasyonla canlandırılıyor.

Kurulduğu 2004 yılından bu yana 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan, öğrencilere yönelik deprem hazırlık kurslarının da verildiği müzede, afetlerde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu cam kristaller ve ziyaretçilerin duygularını paylaştığı anı defterleri bulunuyor.

Trakya ile Bulgaristan ve Yunanistan’da da hissedilmişti.

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen deprem Trakya bölgesinde en çok Tekirdağ’da hissedilirken, Lüleburgaz, Kırklareli,  Edirne, Bulgaristan’ın Svilengrad, Haskova, Yambol, Yunanistan’ın Orestiada ve Dedeağaç şehirlerinde de hissedilmişti.

Lüleburgaz’da bulunan Çerçeve dükkanları ile Şişe Cam Fabrikası’nda camlar kırılmıştı.

Ertan BAYER 

http://www.hurfikir.com.tr adresinden 18 Ocak 2021, 10:53 tarihinde yazdırılmıştır.