VATAN PARTİSİ: “DEPREM TOPLANMA ALANI YANLIŞ TANIMLAMADIR”

Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanlığı yaptığı yazılı açıklama ile Lüleburgaz Belediye’sinin belirlediği Deprem Toplanma Alanları’nın yanlış olduğunu belirtti.
VATAN PARTİSİ:  “DEPREM TOPLANMA ALANI YANLIŞ TANIMLAMADIR”  

Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Şaban Kızıltan açıklamasında “Toplanma Alanı ile Acil Yaşam Alanını ayırırsanız işin içinden çıkamazsınız” dedi.

 

Başkan Kızıltan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Toplanma Alanı olarak 40 yer belirlenmiş. Öncelikle açıklanması gereken; en fazla 500 metre de ulaşılabilecek olması zorunlu olan toplanma yerleri yeterlimidir? 150 bin nüfuslu ilçenin yüzölçümüyle orantılımıdır? Ayrıca, Toplanma Alanlarıyla Acil Yaşam Alanlarının aynı yerler olması gerekiyorsa halkımızın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Acil Yaşam Alanı’ndan söz edilmiyorsa tanımlamanın içinden insanı çıkarmış olursunuz. O zaman alanlar yalnızca ölü ve enkaz altında kalanların saptanmasına yarar. Belirtilen 40 toplanma alanından 23 tanesi okul, diğerlerinin de çoğunluğu kamu binaları. Bunların depreme dayanıklılıkları saptanmış mıdır?  Son yaşadığımız Elazığ depreminden sonra İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu 10 okulun yıkılacağını belirtmiştir. Japonya gibi deprem ülkesinde de toplanma ve acil yaşam alanları okullardır ancak, okullar depreme en dayanıklı ve güçlü yapılardır ve okullarda jeneratör , su ve gıda stokları bulunmaktadır.

 

Belediye Başkanı Sayın Murat Gerenli’den bu konularda halkımızı bilgilendirmesini ve bilinçlendirmesini istiyoruz.” dedi.

Ertan BAYER

 

http://www.hurfikir.com.tr adresinden 08 Nisan 2020, 11:52 tarihinde yazdırılmıştır.