Baharatçı Mesut gripten korunmanın yollarını açıkladı

Lüleburgaz’ın eski esnaflarından Baharatçı Mesut, havaların soğumaya başladığı ve kış mevsiminin yaklaştığı günlerde soğuk algınlığından korunmanın yollarını Hürfikir Gazetesi’yle paylaştı.
Baharatçı Mesut gripten korunmanın yollarını açıkladı  

Lüleburgaz’ın ilk baharatçılarından olan Baharatçı Mesut lakaplı Mesut Gürkan, kış aylarında gripten korunmanın yollarını ve mucizevi baharatları gazetemizle paylaştı.

Meslekleriyle lakap almış isimlerden biri olan Mesut Gürkan, yıllardır ‘Baharat Baharatçıdan Alınır’ sloganıyla Lüleburgazlılara hizmet veriyor. Baharatçılık, Mesut Gürkan için kuşaktan kuşağa gelmiş bir dede mesleği.

İnsanların ya baharatı ya da baharatçısını tanıması gerektiğini söyleyen Gürkan gribi önleyici ve tedavi edici olarak özel olarak hazırladıkları kış çayını tavsiye ediyor.

Bu çayın içinde havlıcan, zencefil, çubuk tarçın, kuşburnu, hibiskus, ekinezya ve hatmi çiçeği olduğunu belirten Gürkan birer kaşık atılarak demlenmesini ve kabuklu iki dilim elma ve limonla tatlandırılabileceğini söyledi.

Gece içilirse terletip iyileştirme özelliğine sahip bu formülü okuyucularımız için paylaşan Gürkan, yoğurt veya balı zencefil, zerdeçal, çok az karabiber ve biraz zeytinyağı ile karıştırıp devamlı yenmesini tavsiye ediyor.

Doğal baharat ve bitkilerle hazırlanan bu içeceğin çağın hastalığa kansere bile çare olabileceğini ifade eden Baharatçı Mesut lakaplı Mesut Gürkan kekiğin dezanfektan özelliği olduğunu ve mikrop atıcı olduğunu belirtti.

Müşterilerinin güvenle alışveriş yaptığı ve Lüleburgazlı birçok vatandaşın tanıdığı eski esnaflardan olan Mesut Gürkan “Bu tarifleri her yaştan insan kullanabilir. Bunlar alternatif değil tamamlayıcı tıptır. İlaçtan önce bitkilere başvurmak gerekiyor. Bitkileri ise bilinçli satan aktarlardan almak gerekiyor” dedi.

Buğra KAYA

http://www.hurfikir.com.tr adresinden 11 Temmuz 2020, 22:55 tarihinde yazdırılmıştır.