Öğrenciler artık her dersten 2’şer sınava girecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ikinci dönemin başlamasına az bir zaman kala yönetmelikte değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikte öğrenciler artık tüm derslerden sadece 2’şer sınava girecek.
Öğrenciler artık her dersten 2’şer sınava girecek

Daha önceleri haftalık ders saati 3 ve üzeri olan Türkçe, matematik, fen bilimleri, İngilizce gibi derslerden bir dönemde 3, ders saati 3’ten az olan sosyal bilgiler, din kültürü gibi derslerden ise öğrenciler dönemde 2 sınava giriyorlardı. Resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre bundan sonra öğrenciler her dersten dönemde 2 sınava girecekler.

Yayımlanan yönetmelikte öne çıkan diğer bir nokta da ders notu ortalamalarının yani öğrencinin o derse ait karnesinde görülecek notun hesaplanmasında yapılan değişiklik oldu. Eski yönetmelikte öğrencinin dönem içerisinde girdiği yazılı notlarına ders içi etkinlik ve proje ödevi notları da ilave edilerek çıkan sonucun ortalaması alınıyordu. Yeni yönetmelik ile beraber öğrencilerin ders içi etkinliklerden aldığı notlar ve proje ödevlerinden aldıkları notlar toplanıp ortalaması alınacak, daha sonra çıkan bu sonuç öğrencinin yazılı sonuçları ile toplanıp çıkan sonucun ortalaması alınacak. Bu durumda proje ödevlerinin ve ders içi etkinlik notlarının karnedeki ortalamaya etkisi azalmış olacak. Yapılan bu değişiklikler ile birlikte okul sınavlarının not ortalamasındaki önem daha da arttırılmış oldu. Özellikle öğrenciler daha önce 3 sınava girdikleri derslerde çalışmalarına daha da dikkat etmeleri gerekecek.

 

Cüneyt ÜNLÜSOY

http://www.hurfikir.com.tr adresinden 16 Aralık 2018, 22:40 tarihinde yazdırılmıştır.