Avrupa Şampiyonası’ndan derece ile döndüler
Bahçe kapısına sıkışan yılanı itfaiye kurtardı
Mustafa Kalecik’ten Meral Akşener’e ziyaret
Miniklerin gösterisi büyük beğeni topladı
Bu yazı 17 Şubat 2014, Pazartesi 09:16:30 tarihinde eklendi. 3330 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİR ESNAFIN DERDİ - İsmet Bulut

BİR ESNAFIN DERDİ

Lüleburgazlı bir esnaf arkadaşımın kendisinin yazmış olduğu yazıdır, Siz değerli okurlarımla paylaşmamı istedi bende kendisini kıramadım.

'' Lüleburgaz’da 6 yıldır internet cafe çalıştırıyordum şimdi ise son bir senedir Playstationa çevirdim. 2014 yılı Ocak ayı itibari ile Playstation salonlarından Özel eğlence vergisi adı altında ilk makina için 5 lira ondan sonraki her makina için 3 lira yani bir işyerinde 10 adet ps si olan bir esnafın belediyeye ödeyeceği aylık rakam 960 liradır. Yani yıllık 11 bin 500 lira bir vergi buna ilaveten hafta sonu pazar günleri içinde 600 lira, ettimi 12 bin 100 lira emlak vergisi ve çöp vergisi ile birlikte belediyenin almış olduğu toplam 13 bin 400 lira. Bir işyerinin elektrik faturası ortalama 300 liradan yıllık 3.600 lira stopajı yıllık bin 200 lira muhasebe bin 200 lira intenet  960 lira tlf faturası 300 lira su faturası 600 lira KDV ve gelir vergisi de bin 200 lira kirası.18.000 lira toplamda bu (ESNAFIN ÖDEYECEĞİ BİR YILLIK GİDER 40 bin 500 LİRA... BİR AYLIK ORTALAMA NET GİDERİ 3 bin 375 LİRADIR.)

 

Şimdi bu vergiyi çıkaran AKP hükümetine soruyorum vicdan, merhamet yok mu sizde, bu kadar mı körsünüz bu kararları alırken hiç mi danışmanlarınız yada kamuoyunda nabız tutan bir esnafınız yok muydu. Bu esnaf günde 100 lira kazansın hafta sonları da 150 lira kazansın rakam ortada aylık cirosu 3.400 lira bu adam evine bu durumda bir ekmek dahi götüremiyor. Hesap ortada ve buna sebep olan her kimse gerek hükümet gerekse küçük bir ilçe olmasına rağmen nüfusum 100 bini geçti diye kendini birinci sınıf belediye yerine koyup bir İstanbul, Ankara ve İzmir ile eşdeğer tutan belediye başkanına sormak lazım bunun hesabını size elbet soran olacaktır bu dünyada olmazsa bile öbür tarafta. umarım bunu bir okuyan insan evladı vicdanlı merhametli bir vekil bakan veya siyasetçi bunların arasında dürüst bulmak çok zor ya belki bozulmamış helal süt emmiş insan evladı çıkarda EVET HAKLISINIZ der. Saygılarımla. ''

Yazdır Paylaş
Diğer İsmet Bulut Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek