İstismardan tutuklandı
‘Kürklü Kanatlı Hayvanlar Festivali’ düzenlenecek
Demirköy Fatih Dökümhanesini Ziyaret Etti
DK Danışmalık törenle açıldı
Bu yazı 20 Ağustos 2013, Salı 09:20:45 tarihinde eklendi. 6454 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KADININ SİYASETTEKİ YERİ - Hanife Oral

KADININ SİYASETTEKİ YERİ

Kadının toplum içinde ki yeri ve önemi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Sağlıklı, bilgili ve eğitimli bir neslin yetişmesinde en önemli kişidir.

Türk Kadınının siyasette ki yeri, ne yazık ki  her alanda olduğu gibi pek iç açıcı değil.

1934 yılında tüm dünyadan önce Türkiye'de seçme ve seçilme hakkını elde etmiş olmasına rağmen parlamentoda temsil etme açısından hala çok gerilerde.

Seçme ve seçilme konusunda yasalarda yapılan değişikliklerle erkeklerle eşit duruma getirilmeye çalışılsa bile hala eşit seviyede değildir.

Yüzde 33 kadın kotası bulunmasına rağmen politikada, hâlâ kadının varlığı pek hissedilmiyor. 

Aksine erkeklerin çok gerisinde yer almaya devam etmektedir.
Ülke nüfusunun ve seçmen sayısının yarısını oluşturan diğer yarısını da yetiştiren kadınlar, siyasette yok denecek kadar az maalesef.

Bu durumda ülke nüfusunun yüzde 50’si, temsil edilemiyor demektir.

 

Kadının statüsünün geliştirilmesinde, kadının her düzeyde yer alması ile sağlanabilir. Bu eşitsizliği eşit bir hale getirebilmek için kapsamlı bir kadın politikası izlenmesi gereklidir.
Kadınlarımız siyasette "baş bağlaması" ile siyasi bir araç olarak kullanılmakta, bir kısım kadınımızda kendi üzerlerinden prim yapılmasına ne yazık ki sessiz kalmaktadır. Kadınlarımızı aktif olarak siyasete katmamız gerekiyor. Politika ile iç içe olan kadınlarımız hem çevresinde hem de aile içinde daha etkili ve söz sahibi olacaktır. Siyasi olayları izlemek, bilgi edinmek, oy vermekten, siyasal eylemlerde bulunmaya, aday olmaya ve karar verebilecek konumlarda yer almaya kadar birçok alanlarda kendisini göstermelidir.
Meclise baktığımız zaman 550 milletvekilinden yalnızca 77tanesi kadındır. 
Ülkede sadece bir kadın Vali var. Bu sayıların artması gerekiyor, kadınların temsil oranları çok düşük. 
Örneğin; 801 kaymakamdan 13’ü kadın, 464 vali yardımcısından 10’u kadın, Türk Dış İşleri’nde 111 büyük elçiden 11’i kadındır. Bu durumun yerel yönetimlerde daha az olduğunu biliyoruz. 
Bu anlamda, CHP  olarak Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde, kadın aday adaylarından başvuru ücreti alınmaması yönünde bir teklif vermiştir.
CHP'nin yerel yönetimlere kadınların katılımını  teşvik etmesi açısından çok önemli bir adımdır.
Her platformda kadınlar rahatlıkla kendilerini ifade edebilecek ve yer bulabileceklerdir. Kadınların sorunlarını en iyi yine kadınlar bilir, haklarımızı bizler daha iyi dile getirebiliriz. 
Önümüzdeki yerel seçimlerde de kadınların daha aktif şekilde olması gerekiyor. Bunun için birlikte mücadele ederek, haklarımızı alacağımızı düşünüyorum. Bunun en iyi yolu da tüzük değişikliğiyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’dir.
Bizim partimiz kadın erkek eşitliğine önem vermektedir. Özellikle Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu kadınlara ve gençlere çok önem veriyor. Partimizin amaçlarından biri de kadınların özgür, güçlü ve örgütlü olmasını hedeflemektedir. 
Önümüzdeki yerel seçimlerde belediye meclis üyeliklerinde kadınların sayısı eminim ki artacaktır.
Önümüzdeki aylarda aday adaylıkları başvuru sonunda "Kadın Aday havuzu " oluşturulacak. Bu sayede CHP’nin yerel politikalar, yerel yönetimler, yerel projeler, kadın politikalarını hayata geçirmek adına kadın kollarının etkili olacağı söylenebilir.
Kadınların hedefler koyarak, kendilerine güvenerek siyasette var olmalarının yeni vizyonlar, sinerjiler getireceğine yürekten inanıyorum. Saygılarımla.

Yazdır Paylaş
Diğer Hanife Oral Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Uzmanındanal.com ---Yeni neslin alışveriş tercihi--