Trakya aşırı sıcaklara teslim oldu
Vali Ekici’nin Mahalle Muhtarlıklarını ziyaret etti
Dolunun etkili olduğu Kırklareli'nde hasar tespit çalışmaları tamamlandı
Dansçı adayları için yaz okulu başlıyor
Bu yazı 05 Haziran 2024, Çarşamba 09:14:12 tarihinde eklendi. 223 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZOR ZAMANLARDAN GEÇERKEN UYGULAYABİLECEĞİNİZ İYİLEŞME PRATİKLERİ - Burcu Çalışkan

ZOR ZAMANLARDAN GEÇERKEN UYGULAYABİLECEĞİNİZ İYİLEŞME PRATİKLERİ

 

Hayat, çoğu zaman beklenmeyen sürprizlerle dolu, kimi zaman güzel, kimi zamansa kötü… Her birimiz hayatın akışı içerisinde çeşitli fırtınalara göğüs germek zorunda kalabiliyoruz. Sağlığımızla, ekonomik sıkıntılarla, ilişkilerimizle sınanabiliyoruz. Tüm bu zorluklar, sıkıntılı zamanlar geçirmemize neden olsa da aynı zamanda içsel bir yenilenme dönüşüm fırsatı da sunuyor, tabii görmesini ve ne yapacağımızı bilirsek. Bu tür zamanları siz de içsel dönüşümler yaşamak ve zorluklardan bir şeyler öğrenmek için değerlendirmek isterseniz hem güçlenmenize hem de sıkıntıların üstesinden gelmenize yardımcı olacak iyileşme pratiklerini deneyebilirsiniz:

Zor zamanlar hiç şüphesiz ki acı verici, rahatsız edici, savunmasız bırakıcıdır, ancak aynı zamanda iyileştirici bir dönüşümün de kapısını aralar. Hayatınızda bir şeylerin sona vermesi, sekteye uğraması, istediğiniz gibi ilerlememesi, yeni başlangıçların habercisi olabilir. Tıpkı bir yılanın deri değiştirip yenilenmesi gibi siz de artık size hizmet etmeyen, eskimiş, faydasız katmanları çıkarıp atabilir, süreci kabullenerek iyileşmek için dönüşümü içinizde başlatabilirsiniz.

Basit zevkler, zor zamanlarda adeta bir sığınak görevi görebilir. Her gün, küçük ritüellerle kendinizi şımartmayı, bu sayede biraz daha iyi hissetmeyi deneyebilirsiniz. En sevdiğiniz çayı yudumlamak, favori dizinizi izlemek, biraz dans etmek, açık havada yürüyüş yapmak gibi günlük hayatın içindeki küçük mutluluk anlarını daha fazla önemseyebilir, onlara daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Zor zamanları, biraz daha esnek olmak ve farklı yöntemler, yaklaşımlar denemek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Bu sayede hem alışılagelmiş -ve belki de artık işe yaramayan- yöntemleri değiştirebilir hem de daha farklı bakış açılarıyla konulara yaklaşabilirsiniz. Farklı düşünmek, farklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

İnsan neye odaklanırsa, onu büyütür. Eğer siz hayatınızda sadece yolunda gitmeyen şeylere odaklanırsanız, onları büyütür; sanki hayatınızın her bir köşesi sorunlarla doluymuş gibi hissedebilirsiniz. Oysa ki, işleriniz yolunda gitmiyorken sağlığınız çok iyidir, okul hayatınız kötü gidiyorken sosyal ilişkilerinizde çok mutlusunuzdur… Sadece bakış açınızı değiştirmeniz, düşüncelerinizi, enerjinizi, yaşamınızın iyi giden taraflarına aktarmanız gerekiyor.

Zor zamanlar geçirirken, kendinizi izole etmek, herkesten, her şeyden uzak durmak isteyebilirsiniz. Bu durum aslında olağan bir ihtiyaç olsa da yalnızlığın içerisinde çok uzun süre kaldığınızda hem kendinizi daha kötü hissetmeye başlayabilir hem de iyileşme sürecinizi geciktirebilirsiniz. Bunun yerine zorlayıcı zamanlardan geçerken size iyi gelecek araçlar edinin, güvendiğiniz, sevdiğiniz, sizi destekleyen yakınlarınızla iletişimde kalın. Veya bir profesyonel destek almayı deneyin. Çevrimiçi gruplara katılabilir, durumunuza uygun kitaplar okuyabilir, yakın dostlarınızla buluşmalar ayarlayabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı hissetmek, size yalnızlıktan daha iyi gelecektir.

Geçmişte üstesinden geldiğiniz zor zamanları düşünmek, şu anki zorluklarınızla ilgili daha sakin hissetmenize, durumu daha geniş bir perspektife koymanıza ve bu durumun zaman içinde nasıl gelişip çözüleceğine dair fikirler geliştirmenize yardımcı olabilir. Benzer zorlayıcı zamanlar geçirirken neleri yapmanız gerçekten işe yaramıştı, neler işlevsiz kalmıştı, bunları düşünün. Bu sayede hem gereksiz düşünceler ve eylemlerle vakit kaybetmez hem de geçmiş deneyimlerinizden yola çıkarak daha etkili çözüm yolları geliştirebilirsiniz.

Zor zamanlarda en kötü senaryoları düşünmek en kolayı; ancak en iyi veya en olası sonuçları da göz önünde bulundurmak çok önemli. Çünkü, çoğu zaman o ‘en kötü’ senaryonun gerçekleşmeyecek olduğunu aslında pek çoğumuz biliriz ama yine de kendimizi onu kurgulamaktan alıkoyamayız. Bir kez de enerjinizi, zamanınızı, en kötüye değil, en iyiye harcamayı deneyin ve önce en iyi senaryoyu kurgulayın, sonra da en olası senaryoyu. Muhtemelen en olası senaryo, en kötü senaryodan çok daha iyidir ve gerçekleşmesi çok daha muhtemeldir. Böylece bakış açınızı da genişletebilir, kendinizi zor zamanların yarattığı o kasvetli havanın içerisinden çıkarabilirsiniz.

Tüm bu pratikler, zor zamanlardan geçerken size rehberlik edebilir, daha dirençli, daha umutlu bir yol izlemenize yardımcı olabilir, ayrıca iyileşme sürecinizi de hızlandırırken içsel gücünüzü keşfetmek için yolunuza ışık tutabilir.

Sevgiyle kalın...

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek