Lüleburgazlı Gaziler Kıbrıs Harekatı’nın 50. Yılını andı
Ziyafet çiğköfte hizmete girdi
Bugün ve yarın yağmur bekleniyor
YILDIZLAR PARLAMAYA DEVAM EDİYOR!
Bu yazı 01 Kasım 2023, Çarşamba 09:15:16 tarihinde eklendi. 979 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞAM AMACINI GERÇEKLEŞTİRENLER KENDİ SESLERİNİ DİNLEYEBİLENLERDİR. - Burcu Çalışkan

YAŞAM AMACINI GERÇEKLEŞTİRENLER KENDİ SESLERİNİ DİNLEYEBİLENLERDİR.

 

Kendi hikâyemizi anlatırız hep, başkalarının kulaklarına çalınan geçmişimizi sayıklarız.

Anlattığımız yazılı bir tarihin parçası, matematiğin bir formülü, herkesin bildiği bir teori olabilir. Biz, o çok ve genel bilinenin kendi hikâyemizle kesişen halini, kendi hikayemizin anahtarlarını taşıyan anlatımını dillendiririz başkalarının kulaklarına ve zihnine diyerek kendi kırık, meraklı, arayan kalbimize…

Ölen askerlere ağlarız, vatanı korumanın verdiği gururu taşıyarak, sanatın içimizde akıttığı güneş ışıltısını anlatırız, üzerinde yürüdüğümüz toprağın kıymetini anlatırız, suya olan özlemimizi ve kaybetme korkumuz anlatırız. Anlattığımız her duyguyu, bilgiyi, şu an olan bir olay üzerinden şekillendiririz.

Oysa olan, şu an yaşananları araç edip kendimize, geçmiş hikâyelerimizi anlatmaktır.

Bu yüzden insan kendine konuşur. Kendine, kendi geçmişini anlatır. Şimdiye kadarki taşıdığı karmayı, bu yaşamdaki var olma sebebini anlatır.

Bundan sebeptir ki, insanın kendi sözünü söylemesi çok değerlidir. Kendi sözünü söyleyene kadar, kendi hikâyesini kendi kulağına fısıldayamaz insan.

Ancak kendi okur kendini ve o “kendi” hiçbir şeyden etkilenmeyen, yerinden oynatılamaz bir iradeyle kendi kendinin arkasında durabilen ve kendi sözüne kulak verebilecek değeri verebilendir.

Ve belki o zaman başlar insanın “eşsiz” yolculuğu. Kendi kendine anlattığı tarihi ve yol, amaç haritasıyla yürümeye başladığında. İhtiyacı olanı, “içinden geleni” yapmaya başladığında.

Yaşam amacını gerçekleştirenler, kendi içlerini, kendi seslerini dinleyebilenlerdir. Tüm çabamız, içimizdeki sesi pürüzsüz bir şekilde duymaya, duyduğumuzu dinleyebilecek yargısızlığa, dinlediğimizi anlayıp uygulayabilecek cesarete sahip olmak ve bunda ustalaşmak üzerinedir.

Bu son basamak gibi görünse de aslında belki de ilk basamaktır. Ustanın yaşama adım attığı yer, Neyin izini sürdüğünü, neyin peşinden geldiğini ve nereye gideceğini bilerek attığı ilk adımdır.

Bütünü görmeye başladığında mana derinleşir. Sebebin olduğunda sonucun sorumluluğu hafifleşir. Bildiğinde kalbin sakinleşir.

Sevgiyle kalın…

Ve üstadım, böylelikle ayakların toprağa basar tüm ağırlığı ile, başlar bu dünyadaki devri alemin…

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek