Lüleburgazlı Gaziler Kıbrıs Harekatı’nın 50. Yılını andı
Ziyafet çiğköfte hizmete girdi
Bugün ve yarın yağmur bekleniyor
YILDIZLAR PARLAMAYA DEVAM EDİYOR!
Bu yazı 30 Ağustos 2023, Çarşamba 09:22:18 tarihinde eklendi. 1042 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HER SON YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR - Burcu Çalışkan

HER SON YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR

 

“Her son yeni bir başlangıçtır.” sözünü hayatınızda en az bir kez duymuş veya söylemiş olabilirsiniz. Peki, ne demek bu, ne anlama geliyor bu söz? Gerçekten her son, bir başlangıcın habercisi olabilir mi? Evet, nasıl dönüştüreceğinizi bilirseniz, her ‘bitti’ dediğinizde ‘yeni’ ve muhtemelen ‘çok daha iyi’ bir şeyin başlayacağından emin olabilirsiniz. Çünkü, her kapanan kapı, yeni bir kapının açılmasını sağlar; aynı zamanda yeni fırsatlar, yeni deneyimler, yeni olasılıklar sunar.

“Her bitiş yeni bir başlangıçtır.” sözü, her ne kadar bir durumun sona erdiğini hissetsek de, bu durumun ardından yeni ve heyecan verici başlangıçlarla dolu bir yolun açıldığını bize hatırlatır. Bitişleri başlangıçlara çevirmek hayatın doğal bir döngüsünün bir parçasıdır. Ancak bu dönüşüm süreci genellikle duygusal olarak karmaşık ve zorlu olabilir. İşte bu noktada, bitişlerden yepyeni fırsatlar yaratmanın kuralları devreye girer. Bu kurallar, insanların değişim ve geçiş süreçlerini daha yapıcı, olumlu ve anlamlı bir şekilde yönlendirmelerine yardımcı olur.

Bitişlerin ve ayrılıkların arkasındaki potansiyeli görme yeteneği, bizim yaşamla uyumlanmamızı, kendimizi keşfetmemizi ve gelecekteki tüm olasılıkları coşkuyla karşılamamızı sağlar. Bitişleri yeni başlangıçlara çevirmenin kurallarına değinmeden önce küçük bir hatırlatma: Artık devam etmeye dair bir neden bulamadığınızda, yeniden başlamak için bir neden bulmalısınız. Pes etmek ile doğru yönde yeni bir başlangıç yapmak arasında büyük bir fark vardır. Bu yazım, hepimize yeni başlangıçlar için ilham olacak! Hazırsanız işte başlıyoruz:

Kontrol edemediğiniz şeyleri serbest bırakın.

Hayatımızda pek çok şey olup bitiyor… Bazıları kontrolümüzde, bazıları değil. Bazen havanın durumu, bazen son dakika çıkan işler ya da ani bir hastalık. Hayatta her şey olabilir; her duygu, durum, olay, insanlar için ve hepsini kontrol edebilmemiz imkansız. Çoğu zaman bitişler de kontrolümüzde olmaz ve kontrol edemediğimiz için ne yazık ki olumsuz duygular, endişeler yaşayabiliriz. Bu yüzden bitişlerden, başlangıçlar doğurmak için kontrol edemediğimiz her şeyi bırakmalı, bizi etkilemesine izin vermemeliyiz.

Kabul edin ve önünüze bakın.

Olan oldu, yaşanması gereken her şey yaşandı, biten bitti… Böyle okurken çok kolay, çok basitmiş gibi gelse de elbette ki olan biteni kabullenmek bir çırpıda olmayabiliyor. Ancak, hepimizin hatırlaması gereken bir şey var ki o da ‘zamanı geri alamayışımız’. Ne kadar çabuk kabullenmeyi öğrenirsek biten bir şeyin ardından yeni bir şeyin başlamasına da kendimizi o kadar açık ve hazır hale getiririz. Geçmişe takılıp kalmak, olduğunuz yerden öteye gidemeyeceğinizi düşünmek başlangıçları fark etmenizi engeller. O yüzden kabul edin ve önüne bakın. Daha çoook başlangıçlar var!

Zihniyetinizi değiştirin.

Değişim, tıpkı nefes alıp vermek gibi… O kadar hayatın içinden, o kadar kaçınılmaz, o kadar ‘hayatın ta kendisi’ ki onu görmezden gelmenin, kabullenmemenin, direnmenin, hiçbir manası yok. Değişimin ne kadar önemli olduğunu fark ettiğinizde hayatınızdaki bitişleri, yeni başlangıçlara çevirme konusunda daha şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bitişleri, son olarak değil, değişimin en önemli, en güçlü aracı olarak gördüğünüzde sonsuz ve yepyeni başlangıçların kapısını aralayabilirsiniz. Yeniye hazır olursanız, yeniler de size daha kolay gelecektir.

İyi olan her şeye sıkıca sarılın.

Zaman zaman, hayatın günlük zorlukları bizi bir karanlığa çekebilir ve her şeyin umutsuz gibi göründüğü bir çukura düşmemize neden olabilir. Ve bu gibi durumlarda çoğumuzun ilk yaptığı şey o çukurdan çıkmak için aceleyle kazmaya başlamaktır, oysaki bu debeleniş yukarı çıkmamıza yardımcı olmaktan çok, daha da dibe inmemize neden olabilir. Kısacası, yanlış yöne gitmemize zemin hazırlayabilir. Bunun yerine iyi olanı yanımıza çekmek, iyiliğin parlak ışığından faydalanarak yolumuzu bulmamamıza yardımcı olabilir.

Gücünüzü toplayın.

Şüphesiz ki bitişler, beraberinde pek çok güçlüğü, olumsuz duyguyu, taşınması zor yükleri de getirir… Haliyle hepimizi fazlasıyla yorar. O kadar yorulmuşken de devam etmek, hiç kolay değildir. Dolayısıyla bitişlerden yeni başlangıçlar yaratmak istiyorsak durup dinlenmemiz, kısacası kendimizi toparlamak, gücümüzü yeniden kazanmak için zaman harcamamız gerekir.

Potansiyelinizi keşfedin.

Biten bir ilişki, ayrıldığınız işiniz, taşındığınız eviniz veya ‘son’ olduğunu düşündüğünüz ne varsa, ne olduysa, sadece öyle olması gerektiği için oldu; sizin eksikliğinizden, yetersizliğinizden ya da başarısızlığınızdan dolayı değil. Hiç böyle düşündünüz mü? Ne yazık ki çoğumuz ‘son’ların faturasını kendimize yükleme konusunda çok ısrarcıyız; ancak, her bitişin sebebi biz değiliz, her şey bizimle ilgili değil. Aksine daha iyisini yapabilecek potansiyele hepimiz sahibiz. Belki de hayatımızdaki bitişler, bize yeni bir başlangıç için kendi potansiyelimizi keşfetme çağrısıdır. Siz de kendi potansiyelinizi keşfetmek için yola koyulun, böylece yeni başlangıçlar için daha hazır olabilirsiniz.

Hatalarınızdan çıkardığınız dersler için kendinizi kutlayın.

Hayat bu ya; yaşamımızın ilk yıllarından itibaren ‘düşe kalka’ öğreniyoruz. Elimiz yandığı için sıcak bir şeye dokunmamayı, kaydıraktan ters kayarsak başımızı vurabileceğimizi ya da birine yeterince güvenmeden kalbimizi açtığımızda incinebileceğimizi… Tüm bu hata görünümlü deneyimler, aslında heybemizde biriktirdiğimiz dersler. Ve aslında hepimiz bu derslerden geçme konusunda oldukça başarılıyız. Bir sona geldiğinizi düşündüğünüzde ‘hata yaptım’ demek yerine ‘öğrendim’ cümlesini kurduğunuzda her şeyin sizin lehinize işlemeye başladığınızı göreceksiniz ve o zaman o geçtiğiniz her ders için kendinizi kutlamak çok daha keyifli olacak!

En küçük adımın bile çok kıymetli olduğunu unutmayın.

Yaşam yolculuğunuzda kendinize hep şunu hatırlatın: En küçük adımım bile fark yaratıyor! Her zaman aynı istekte, motivasyonda, dinginlikte olmayabilirsiniz, her zaman büyük adımlar atamayabilirsiniz, her zaman yepyeni bir başlangıç için hazır hissetmeyebilir, zaman zaman o bitişe çakılıp kaldığınızı düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki yaptığınız küçük bir şey, attığınız minik bir adım bile sizi ‘bitiş’ten ‘başlangıç’a ulaştırmak için çok kıymetli.

Kısacası, bitişler hüsranla, kayıpla, üzüntüyle, hayal kırıklıklarıyla anılsa da, aslında hiç de öyle değiller. Ve bakış açınızı değiştirmek, her bir sonu başlangıç olarak görebilmek sizin elinizde. Yeter ki o kapanan kapının ardından yenisini nasıl açacağınızı bilin.

Sevgiyle kalın…

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek