Sedat Kum’dan Kutlama mesajı
10 Nisan Polis Günü kutlandı
Bu yazı 09 Ağustos 2023, Çarşamba 09:01:52 tarihinde eklendi. 993 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KENDİMİZ İÇİN VAKİT AYIRMAYA DEĞER - Burcu Çalışkan

KENDİMİZ İÇİN VAKİT AYIRMAYA DEĞER

 

Hayat çoğunlukla üstümüze gelirken kendimizi dengede tutmakta oldukça zorlanabiliriz. Belki yolunda gitmeyen işler, ekonomik problemler, ilişki sorunları, rahatsızlıklar ve daha pek çok farklı problem söz konusu olabilir. Özellikle yoğun hayatlarımızda sorunlarla yüzleşmektense meşgul kalmayı tercih edebiliriz. Tüm olan biten içerisinde zaman her zamankinden de hızlı akarken dikkat etmemiz gereken belki de gözden kaçırdığımız bir şey var ki o da elimizde olmayan şeylere odaklanıp moral bozmaktansa yapabileceklerimize odaklanmaktır.

Zihnimiz, olumsuzu görmeye ve hayatımızda eksik olana odaklanmaya her zaman daha yatkındır. Bu da zaman içerisinde büyüyen ve belirsizlikle yoğrulan gelecek kaygısına sebep olabilir. Bugün elimizde olana odaklanmak, neler yapabileceğimize bakmak, en azından plan yapabilmek için elimizden gelen ilk adım olabilir. Sorunlardan kaçınmak yerine yüzleşmek ve sorumluluk almak yetişkin davranışıdır. En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir sözünü hatırlamak bu noktada yerinde olacaktır. Problemleri görmezden gelmek, yokmuş gibi yapmak ise hayatla saklambaç oynayan bir çocuğa benzetilebilir.

Elbette moralman düştüğümüz ve toparlanmakta zorlandığımız zamanlar oluyor. Bu gerçekliği yok saymak doğru olmaz. Bazen problemlerimiz kendiliğinden düzelsin veya dış bir etken, birisi bize kendiliğinden yardımcı olsun ve bizim hiçbir şey yapmamıza gerek kalmasın isteriz. Maalesef hayat her zaman bu kadar bonkör olamayabiliyor. “Bir mucize olsun” istemek de yardımcı olmuyor. Zorlandığınızda biri size destek oluyor olsa neler duymak isterdiniz? Hangi küçük adımları atmaya hazırsınız? Bu gibi soruları cevaplamaya vakit ayırmak daha gerçekçi yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Kimi zaman da problemlerle yüzleşmek yerine kaçınmak işimize gelir. Aslında belki de ihtiyacınız olan kendinize biraz zaman vermek ve daha sonra dönmektir. Burada önemli olan uzaklaşmayı göze aldığınızda neleri riske attığınızın farkında olmanızdır. Bunu göze alabilmek de sorumluluk dahilindedir.

Hayat herkes için yeterince yorucu. Kendimize ve akıl sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bana ne iyi geliyor? Nelerle uğraşmak beni mutlu ediyor? Bu soruları kendimize yönelttiğimizde verdiğimiz cevaplar çok değerli ve hayatımızdan eksik etmemek gerekiyor. Eğer bu sorulara vereceğimiz net cevaplar bulamıyorsak biraz üzerinde düşünmeye ve kendimiz için bu vakti ayırmaya değer.

Sevgiyle kalın..

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek