Sedat Kum’dan Kutlama mesajı
10 Nisan Polis Günü kutlandı
Bu yazı 07 Haziran 2023, Çarşamba 09:20:40 tarihinde eklendi. 1049 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UMUT - Burcu Çalışkan

UMUT

 

“Bir zamanlar köyde yaşayan bir adamın hayatı, büyük çöküşler ve umutsuzluklar içinde geçiyormuş. Tarlaları kurumuş, hayvanları telef olmuş, geçim sıkıntısı baş göstermiş… Günler geçtikçe, işler daha da kötüye gidiyor, umudunu kaybediyormuş. Bir gün, çaresizlik içinde köy meydanına oturmuş ve içinden “Hayatımın hiçbir anlamı kalmadı” diye geçirmiş. Tam o sırada yaşlı bir adam meydandan geçerken durumu fark etmiş: “Neden bu kadar üzgünsün, evlat?” Genç adam, hayatının nasıl bir çıkmaza girdiğini anlatmış ve “Artık umut edecek bir şeyim yok.” demiş.

Yaşlı adam gülümseyerek, elindeki tohumu göstermiş ve: “Bu tohum, bir umut simgesidir. Senin de hayatında umut tohumları var. Ancak onlara fırsat vermeden, onları büyütme şansı tanımadan nasıl büyüyebilirler?” demiş.

Genç, düşünmüş ve yaşlı adamın haklı olduğuna kanaat getirmiş. Umudunu yeşertmesi gerektiğini fark etmiş. Tarlasına gitmiş, küçük bir alanı sürmüş ve tohumlarını ekmiş. Her gün sulamış, bakımlarını yapmış. Zaman geçtikçe, tohumlar çimlenmeye başlamış. Genç adamın umudu bitkilerin büyümesi ile yeniden yeşermeye başlamış. Ve tarlası her geçen gün daha da bereketlenmiş.”

Umut tohumlarımıza fırsat vermezsek nasıl yeşerirler ki! Ah şu umut… En zor zamanlarımızın en güçlü dayanağı, tam ‘bitti artık’ dediğimizde içimizde beliren ışık kırıntısı. O olmasaydı halimiz nasıl olurdu, neye sığınırdık? Peki, nedir bu umut, neden çok önemlidir; hele ki ‘en zor’ zamanlarda?

Umut; zorluklarla mücadele ederken keşfettiğimiz gücümüzdür, devam etme motivasyonumuz, yeni başlangıçların habercisidir. Tam pes etmek üzereyken içimizden yükselen ‘hayır, vazgeçmek yok’ sesidir. En zifiri karanlıkların bile ardından söken şafak vakti gibidir.

Zor zamanlar, hayatın her aşamasında karşılaşabileceğimiz kaçınılmaz durumlardır. Düşeriz, kalkarız, ayağımız tökezler, daha sert yere yığılırız ama yine de bitti demeden devam ederiz, işte bu umuttur; umudun gücüdür. Yıkıcı duygularla baş ederken, zorlayıcı süreçlerden geçerken motivasyonumuzu korumaktan sorumludur umut. En büyük ilham kaynağımız, geleceğe dair parlak beklentilerimizdir. Umut:

Olumlu bir bakış açısı sağlar. Umut, zorlu süreçlerde olumlu bir bakış açısına sahip olmamızı sağlar. Bu bakış açısı, zorlukları aşma ve başarıya ulaşma inancımızı güçlendirir; motivasyonumuzu artırır ve mücadeleyi sürdürmek için bize güç verir.

Hedeflere odaklanmayı kolaylaştırır. Zorlu süreçlerde umudumuzu koruyabildiğimizde, hedeflerimize ulaşmak için adımlar atmaya devam ederiz. Bu da motivasyonumuzu desteklemenin yanı sıra zorlukların üstesinden gelmek için çabalamamızı mümkün kılar. Çünkü hedeflerimizin hala orada olduğunu bize hatırlatır.

Dayanıklılığı artırır. Zor zamanlar yaşarken umutlu kalabildiğimizde, pes etmek yerine daha güçlü bir şekilde mücadeleye devam edebiliriz. Umut, zorluklarla başa çıkma yeteneğimize olan inancımızı besler.

Alternatif çözüm yollarını gösterir. Umut, zorlu süreçlerde alternatif çözüm yollarını görmemizi sağlar. Karşılaştığımız zorluklara farklı perspektiflerden bakmamız için bize ilham verir ve çeşitli çözüm yollarını görmemiz için bizi teşvik eder. Bu da motivasyonu sürdürmek için yeni yollar bulmamızı kolaylaştırır.

İlişkileri iyileştirir. Umut, ilişkilerimizi de olumlu yönde etkiler. Umut dolu bir tutum, başkalarına olumlu enerji yayabilir, motivasyon sağlayabilir ve dayanışmayı artırabilir. Umut, insanları bir araya getirir ve ortak amaçlar için birlikte çalışmayı teşvik eder.

Kısacası umut, en zor zamanlarda bile hem bugünümüzü hem de yarımızı çok daha ‘yaşanılası’ kılar. Kısacası, umut, bizi ileriye taşıyan ve motivasyonumuzu canlı tutan, parlak, ışık dolu bir ilham kaynağıdır. Ancak, ne var ki umudun önemini bilsek de işler çığrından çıktığında, yani zorluklar boyumuzu aştığında ‘o’nu bulmak çok zorlaşabilir… Yine de imkansız değildir.

Sevgiyle kalın…

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek