Lüleburgaz motifleri sergisi açıldı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Tarıkdaroğlu’dan Altıyol’a ziyaret
Aziz Yıldırım’a Lüleburgaz’da coşkulu karşılama
Bu yazı 15 Ekim 2022, Cumartesi 09:34:46 tarihinde eklendi. 2143 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SENİN İLETİŞİM DİLİN HANGİSİ “Karnabahar” mı “Karnıbahar” mı? “Orijinal” mi “orjinal” mi? Çok bilinen Yanlışlar - Kader Ekiz

SENİN İLETİŞİM DİLİN HANGİSİ  “Karnabahar” mı “Karnıbahar” mı? “Orijinal” mi “orjinal” mi? Çok bilinen Yanlışlar

 

Dilimizde kullandığımız her kelime çoğu insan tarafından kulaktan kulağa söylenerek yani duyularak hafızaya yerleşir, öğrenilir ve uzun yıllar o şekilde kullanılır. Belki de hayatı boyunca kulaktan duyduğu gibi o kelimeyi cümlelerinde kullanır. Yanlışlığının bile farkında değildir. Yanlış söylediğini bilmez. Pazardaki amca kışın “karnıbahar 10 tl” yazar önündeki kağıda. O gün pazara gelen herkes onu “karnıbahar” olarak  kaydetti göz hafızasına.  “Gel abla, karnıbahara gel” cümlesi satıcının yanında kulaklarında inledi. İşte yanlışlar silsilesi hiç farkına varmadan bireyin diline yerleşti.

           Yanlışı düzeltmenin zorluğu ve bir o kadar zaman alışı doğrunun öğrenilmesini güçleştirdi. Şimdi nasıl diyeceğiz kırk yıllık Pazarcı Osman amcaya “karnabahar yaz doğrusu bu.” diye.

          Bir de meraklıyız ya yabancı dillerden giren kelimelerle konuşmaya. Bari doğrusunu kullanabilsek. Hem yabancı kelimeyi kullanıyoruz hem de bir de yanlış kullanıyoruz. Al sana iki hata aynı sözcükte. Pazarda ayakkabıcı amca “orjinal deri bunlar, gel” diye sesleniyor. Şimdi nasıl diyeceksin ona “orjinal” değil “orijinal” diye. Zaten yabancı bir kelimeyi kullanıyorsun, onu da yanlış kullanıyorsun, söylüyorsun.

          İşte verdiğim örnekler yanlış öğrenilmiş, doğrusunu bilmediğimiz sözcüklerin yazılış ve söylenişlerinin doğrusunu öğrenmenin zaman gerektirdiğini gösterir. Bunu da etrafımızdaki insanlarla doğru kelimelerle konuşarak çözebiliriz.

Yazdır Paylaş
Diğer Kader Ekiz Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek