Lüleburgaz’da Sena Şener rüzgarı
Motosikleti bırakıp kaçtı, bir sürü ceza yedi
Ehliyetsiz sürücü motosikleti bırakıp kaçtı
Bu yazı 30 Nisan 2022, Cumartesi 09:22:20 tarihinde eklendi. 388 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SOYKIRIM YAPMADIK VATAN SAVUNDUK - Servet Şenyiğit

SOYKIRIM YAPMADIK VATAN SAVUNDUK

 

HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’ne kanun teklifi vererek Ermeni soykırımı yalanının TBMM’nin kabul edilmesini istedi. Zamanlama da çok manidar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımız gün. 24 Şubat’ta Ermeni soykırımını anma günü olarak biliniyor. ABD Başkanı Biden’ da aynı gün aynı açıklamayı yapmıştı.

 Soykırım yapmadık vatan savunduk yazan bir afiş paylaştığımda iki arkadaşım görüşlerini paylaşmışlar benimle. Arkadaşlarımdan biri Garo Paylan’ın milletvekili olması nedeniyle meclise önerge verebileceğini, meclisin de milletvekilinin de delilleri ortaya koymasıyla oylama yapılır ve olay kapanır demiş. Diğer arkadaşım da , soykırıma tarihçilerin karar verebileceğini savunmuş.

 

Birleşmiş Milletler 1948 yılında “Soykırım Sözleşmesi” ile soykırım tanımı yapılmıştır. Soykırım bir hukuk kavramıdır, bir suç tanımıdır. Soykırım suçunun varlığına da suçun işlendiği ülkenin mahkemesi veya yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi karar verebilir. Herhangi bir parlamento , cumhurbaşkanı , hükümet , belediye , üniversite ,akademik kurum , dernek 1915 Olayları’nda “soykırım yapıldı” yargısında bulunmaya yetkili değildir.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararında da saptadığı gibi, 1915  olayları Yahudi soykırımı ile aynı kategoriye sokulamaz. Yahudi soykırımı , yetkili mahkeme kararıyla hükme bağlanmıştır. Kanunsuz suç olamayacağına göre , 1948 yılı öncesindeki eylemlerle ilgili olarak soykırım hükme verilemez. Çünkü; soykırım suçu , 1948 yılında Birleşmiş Milletler Sözleşmesiyle kabul edilmiştir.

 

Garo Paylan milletvekili olabilir ancak bu vekillik, ülkenin birlik ve  bütünlüğünü bozmak için, ABD’ nin Türkiye Cumhuriyeti’ ne karşı yürüttüğü psikolojik savaşın aleti olmak için kullanılamaz. Verilen kanun teklifi ülkenin bütünlüğünü bozup parçalamaya yöneliktir. HDPKK ‘nın sözcüleri ABD emperyalizminin savunucuları ve sözcüleridir. Garo Paylan ve sözcüsü olduğu HDPKK , TBMM’ ni kendi terör faaliyetlerine alet edemeyeceklerdir. TBMM , konusu suç ve yeni bir suç girişimi olan yasadışı bir işleme hangi şekil altında ortaya konulursa konulsun  araç olamaz.

 

servetsenyigit@gmail.com

...

 

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek