Kurbanlıklar satışa çıktı
Karabirgül ailesinin mutlu  günü
İlknur’un katilinin yargılanmasına başlandı
Başpehlivan, Cengizhan Şimşek oldu
Bu yazı 25 Şubat 2022, Cuma 09:24:52 tarihinde eklendi. 518 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ - Ahmet Bostancı

MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ

 

MİRAÇ KANDİLİ VE NAMAZ

İsra ve Miraç birlikte anılır. İSRA: Peygamber Efendimiz(as)in Kabe’den Mescid-i Aksa’ya yaptığı gece yolculuğunu ifade eder. Kur’an’da İsra Süresinin ilk ayetinde anlatılır.
MİRAÇ: Peygamberimiz Muhammedin(as) Allah’ın huzuruna çıkışını anlatır. Kelime manası yükselmek demektir. İsra ve Miraç mucizesi Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Akıllara durgunluk veren bu seyahatte Peygamberimize (as) cennet, cehennem, yedi kat sema, arş-ı ala, kürsi, sidretil münteha gösterilmiş, Allah’ın huzuruna ruhen ve bedenen çıkarılmıştır. Alemler peygamberimizi, peygamberimizde alemleri seyretmiştir. İsra ve Miraç mucizesi Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Miraçta birçok mucizenin yanı sıra;
1- Peygamberimize(as) vayh meleği Cebrail(as)  olmaksızın Kur’an- Kerim ayetleri verilmiştir. (Bakara: Son iki ayet)
2- Allah’a Şirk koşmayanları affedileceği müjdelenmiştir.
3- Beş vakit namaz ümmet-i Muhammed’e hediye edilmiştir.
Müminin Allah katında yükselişi (miracı) namazladır.

Muhammed Mustafa(sa) buyurdular ki: “Ümmetimin önünde aşması gereken beş yokuş vardır. Her babayiğit bu yokuşları çıkamaz.” Ebu Bekir(ra): “Nedir bu yokuşlar Ya Rasülallah!” diye sorar. Peygamberimiz cevaben:
1- Ölüm ve onun zorluğu,
2- Kabir ve onun yalnızlığı,
3- Münker- Nekir ve onları heybeti,
4- Terazi ve onun hafifliği,
5- Sırat ve onun inceliğidir.”
Bu sözleri duyunca Ebu Bekir(ra) ağladı. Onunla birlikte yedi kat semada melekler de ağladı. Bunun üzerine Cebrail(as) gelerek şu müjdeyi verdi. “Söyleyin Ebu Bekir’e ölüm hariç her şeyin çaresi vardır.” Dedi ve devam etti.
1- Kim sabah namazını kılarsa, ölüm ve onun zorluğu o kişiye kolay olur.
2- Kim öğle namazını kılarsa, kabir ve darlığı ona kolay olur.
3- Kim ikindi namazını kılarsa, Münker- Nekir’in sualleri ona kolay olur.
4- Kim akşam namazını kılarsa, terazi ve hafifliği ona kolay olur.
5- Kim yatsı namazını kılarsa, sırat ve inceliği ona kolay olur.”
“Ve her kim namazı kılmada gevşeklik ederse, ölüm anında -Lailahe illallah, Muhammedürrasülüllah- demesi ona zor olur.”
Buyurdu.

Namaz dinin direğidir. Mü’minin miracıdır. Kulu kötülüklerden korur. Madden ve manen arındırır. Kulun Allah’a en yakın olduğu an, secde anıdır. Kibirli ve kalbi kirli insanlar günahlarından dolayı namaz kılamaz. Kalplerindeki kir ve kibir buna engeldir. Şeytanda kibrinden dolayı secde etmedi ve kovuldu.
Namaz çok önemlidir. Çünkü günde beş defa ezanla hatırlatılır ve davet yapılır. Diğer ibadetlerde böyle bir uygulama yoktur. Cumanız ve Miraç geceniz mübarek olsun…  Ahmet Bostancı

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek