Lüleburgaz’da Sena Şener rüzgarı
Motosikleti bırakıp kaçtı, bir sürü ceza yedi
Ehliyetsiz sürücü motosikleti bırakıp kaçtı
Bu yazı 07 Ocak 2022, Cuma 09:23:00 tarihinde eklendi. 524 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RABBENA… DUALARI - Ahmet Bostancı

RABBENA… DUALARI

 

RABBENA… DUALARI

-"Rabbenâ âtina fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr”
Anlamı:
“Ey Rabbimiz Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.”
-"Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mü'minîne yevme yekumü'l hisâb.
Birahmetike yâ Erhamerrahimîn."
Anlamı:
"Ey Rabbimiz! Beni, anamı, babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla. Ey merhametlilerin en merhametlisi"

Bu dualar aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de geçen dua ayetleridir. (Bakara:201), (İbrahim: 41) Namazda son oturuşta, Ettehıyyatü’den sonra okunması sünnettir. Cenaze namazlarında üçüncü tekbirden sonra okunan cenaze dualarını bilmeyenler Rabbena dualarını okuyabilir. Yine namazdan sonra veya günün her saatinde ellerimizi açıp bu güzel dualarla Rabbimize yalvarabiliriz.

Bir hadis-i şerifte anlatıldığına göre; Efendimiz(as) hasta bir sahâbîsini ziyarete gitti. Adam o kadar erimiş, küçülmüştü ki, hadisin rivayet eden Enes’(ra)in ifadesiyle, adeta kuş yavrusuna dönmüştü. Peygamber(as) ona:
-Allah’a bir şeyle dua ediyor, ondan bir şey istiyor musun? diye sordu. O hasta sahâbî:
- Evet, Allahım! Bana âhirette ne ceza vereceksen, onu bana dünyada ver, (ahirete bir bırakma) diye dua ediyorum, dedi.
Resûlullah (as):
- “Allah Allah! Senin buna gücün yetmez” dedikten sonra, Rabbena Atina Fiddünya… dualarını okumasını tavsiye buyurdu. Yani hem dünya için, hem ahiret için hayırlısını, iyisini iste buyurdu. Daha sonra o sahâbînin âfiyete kavuşması için kendisi de dua etti, çok geçmeden o zât iyileşti.
RABBENA ATİNA DUASINDA NE ANLATILIYOR?
Bu duada üç şey istenmektedir.
Birincisi, Dünyada iyilik. Dünyada iyilik sözü, sağlık ve âfiyeti, helâl rızkı, hayırlı evlâdı, iyi eşi, faydalı ilmi, makbûl amel ve ibadeti, helalinden zenginliği, kısaca nimet denebilecek her şeyi istemektir.
İkincisi, Ahirette iyilik. Cenâb-ı Hakk’ın iyi kulları için hazırladığı her türlü nimete kavuşmayı, cennete girmeyi, Cemalüllah’ı görmeyi ifade eder. Yine kıyametin korkunç hallerinden emin olmayı, hesabı kolayca vermeyi, Cehennemden kurtulmayı istemektir.
Üçüncüsü ise; Kendisinin, ana-babasının ve bütün inananların bağışlanması için dua etmesidir. Görüldüğü gibi bu dua çok geniş kapsamlıdır. Bundan dolayı peygamber(as) bu dua ile sık sık Rabbimize yalvarmış ve sahabelerine, dolayısı ile ümmetine de tavsiye etmiştir.  Rabbim hepimize hem dünyada, hem ahirette iyilikler versin. Allah’a emanet olun. Hayırlı Cumalar dilerim.      Ahmet Bostancı.

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek