Vali Birol Ekici’ye hoş geldin ziyareti
Kaynarca Yaşlı Bakım Evi Gün Sayıyor
Gururumuzsun Yasin Süzen!
Bu yazı 05 Ekim 2021, Salı 09:27:48 tarihinde eklendi. 1026 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YEDİTEPE’DEN BOZTEPE’YE, ORDU’DA GÜZEL BİR GÜN… - Nuri Kahraman

Geçtiğimiz cumâ, haftalık bayramımız olması yanında, kıymetli misafirlerle bereketlenen dolu dolu bir gün oldu. Ordu'muzu teşrif buyuran Ensar Vakfı Kurucularından, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’dan Kadir Topbaş’a, İstanbul Belediyesi’nde yıllarca önemli görevler üstlenmiş duayen isimlerden Recep ÇALIK Bey, İstanbul Merkez İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi, 3 dönem Esenler Belediye Başkanlığı yapmış ve İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden bizden iki yıl önce mezun Mehmet ÖCALAN Ağabey, Samsun OMÜ İlâhiyât Fakültesi Öğretim üyesi, çoğumuzun başta Ordumuz olmak üzere ülkemizin bir çok yerlerinde verdiği konferanslar ya da uluslararası Kur’an tilâveti 1.cilikleri bağlamında tanıyor olabileceğimiz Doç. Dr. Hayreddin ÖZTÜRK Beyler buradaydılar. Hattâ, Hayreddin Hoca Ulu Câmi’decumâyı da kıldırdı. O gün yaşadığımız İstanbul iklimi daha orada başladı. Ve hocamız, o günün başkalığının nişânesi olarak elinde bir gülle çıktı câmiden...
YEDİTEPE’DEN BOZTEPE’YE,   ORDU’DA GÜZEL BİR GÜN…

 

ÇINAR İSİMLER, GÖLGE SOHBETLER… 

Onlarla berâber, bizim de ilk defa görüşüp tanıştığımız, benzer alâkalarımız dolayısıyla şimdiye kadar nasıl da tanışmamışız dediğimiz, kendisiyle burada müşerref olduğumuz Mehmet Ali ÖZÇELİK Bey de vardı. 

Bu isimler üzerine bir de Ali Osman Deniz hocamızın da halkaya katılmasıyla Ensar Vakfı Boztepe Kitap-Kahve’de Yahya Kemâl'den Yaman Dede'ye, Kemâl Edip'ten Necip Fâzıl'a, Mâhirİz'den Mehmet Âkif'e göz yaşartan hâtıralar konuşulup şiirlerin seslendirildiği, zamanın nasıl geçtiği anlaşılmayan tatlı sohbetler oldu. Ali DENİZ Hocamız mâlum aramızda yaşayan bir değer. Kendisi İstanbul’da okumuş, Recep ÇALIK Beyle okul arkadaşlıkları ve çok ortak hâtıraları var. Sohbet uzayıp gitti. Biz kendimizi bir nevî İstanbul Küllük’te ya da Beyazıt Çınaraltı sohbetlerindeymiş gibi hissettik.  

AKIŞTAN NAKIŞA, KÜLLÜK’TEN KÜLTÜRE… 

Dolayısıyla, gelen misafirler bize âdetâ İstanbul kültür iklîminden bir gün yaşatıp, sanatın bir insan ve de özellikle bir Müslüman için ne kadar önemli olduğunu ihsâs ettirdikleri için teşekkür ediyor, bu satırları okuyanlara da ne kadar haklı olduğumuzun ispatı meyânındayoutube'dan Mehmet Ali ÖZÇELİK Bey’in şiir seslendirmelerini dinlemelerini tavsiye ediyoruz. 

Değerli okurlar, bu olayı facebook’ta paylaştığımızda çok güzel tepkiler aldık. Böyle kültür, sanat, edebiyât eksenli, İstanbul zeminli sohbet ve muhabbetler bizim Anadolu’muzun en vazgeçilmez gıdâsı. Bunun yerini hiçbir şey alamadı. Boşluğunu hiçbir şey dolduramadı. Oraya doğru bir özlem ve akış var. İşte o akışın netîcesidirbu gün bu ülkedeki nakış. Devâmı da gelecek inşallah. 

SAN’AT; es-SÂNİ’den İKRÂM… 

Evet, tepkiler dedik, onlar da şöyle:  

Osman Varlı: Rabbim güzelliklerini daim kılsın. Hep güzel zaman ve mekanlarda güzel insanlarla karşılaştırsın inşallah 

Vehbi Açıksöz: “Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış; 

Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış!” (Necip Fazıl Kısakürek) 

“Ne güzel hocam Rabbim sizleri güzel insanlarla rızıklandırmış. 

San'at, es Sâni olandan kuluna ikram. 

Ve yüce san'atkâra hayranlığı artıran güzellikler…” 

Ne güzel açıklama değil mi; san’at Es-Sânî’den! Dolayısıyla bizim o günkü gaşyimizin  sırrı çözülmüş oldu.  

MEKÂNDAN İMKÂNA; ÜÇ ÂLÎ İNSAN… 

Kaldı ki, misâfirleri uğurladıktan sonra, bu güzellikleri paylaşmak üzere gittiğim Orta Câmi Avlusu’ndakiDiyânet Kitabevi sorumlusu, kendisi de bir sanat, özellikle şiir sevdalısı, ayrıca Hüsn-i Hatt sanatıyla uğraşan Mustafa ÖZATA’ya durumdan bahsedip internete girince, Mehmet Ali ÖZÇELİK’le ilgili sitede şiirleri dinledikten sonra İstanbul’da Sanat Galerisi sâhibi Muhammet HÜSREVOĞLU’nunpaylaşımında¸”Üçâlî insan bir arada: Ali TOY, Ali HÜSREVOĞLU, Ali ÇELİK” ifâdesi ve hat levhalarıyla dolu ortamı görünce Mustafa Bey Kardeş de, işte mekân, işte ortam; insan bundan etkilenmez mi dedi… İn’ikâs, aksetme, yansıma, etkileşim işte bu. Bu anlamda, İbni Haldun’un “Coğrafya Kaderdir” dediği gibi, şehirler de, mekânlar da kaderdir diyebiliriz rahatlıkla… Bu meyânda, böyle güzel mekânları çoğaltmak ta, gelecek adına hepimizin görevi. 

TEPKİLER, YORUMLAR, MUTLULUKAR… 

Evet, tepkiler, yorumlar da bunu, bu ihtiyâcı, bu susamışlığı gösteriyor. İnşâllâh sanat eksenli faaliyetleri ve mekânları çoğaltma yönünde bir eğilim ve gayret gözlüyoruz son yıllarda. Hep birlikte, bu tür çalışmalara katkı vermek gerektiği husûsu gayet açıktır diye düşünüyoruz. 

Hüseyin Deniz. Sizleri Allah'ın selamiyla selamlıyorum 

Osman Kıyak: Hocam, hepinizden Allah razı olsun, ellerinizden öperim, Rabbim muvaffak eylesin, selâm ve dua ile 

Ali Özdoğan. Maşâallah efendim daim olsun.. 

Celal Cıdık. Maşallah sevgili hocam hayırlara vesile olsun inşallah 

Şenel Özata. Çok hoş olmuş. Allah hepinizden razı olsun. Vesselam. 

Fatih Uslu. Kıskandım... Erbaa dan selâm ve dualarımla… 

İrfan Gazi Özbilen. Ordumuza hoş geldiniz şeref verdiniz hepinize ayrı ayrı selamla sevgiler hayırlı günler diliyorum hep birlikte inşallah 

Süleyman Memişoğlu: Aleyküm selam 

İN’İKÂS’TAN TEVÂFUK’A, ŞÜKÜRDEN TEŞEKKÜRE… 

Gelgelelim, o sabah yazdığım günün dörtlüğü de şöyleydi: 

BEREKET 

Ellerin açıldığı semâlarda bereket 

Tebessüm gülü açan sîmâlarda bereket 

Allâh için sevmekle, dostlukla güzel hayat; 

Bayramca yaşanılan cumâlarda bereket... 

Sevgili okurlar, sanki içimize doğmuş ta o günü yazmışız. Böyle bir sırrîin’ikâs ve de netîceîtibârıyletevâfuk olmuş. Rabbimize, yukardan beri özetlemeye çalıştığımız güzellikler başta olmak üzere tüm lütufları için sonsuz hamdediyor, Muhammed’den muhabbet hâsıl olduğu gibi, bizim bu muhabbetlerimizinden de Mahbûb-i HüdâMuhammedenil’Mustafâ’nın komşuluğunu hâsıl kılması niyâzıyla, öncelikle misafirlerimize teşekkürlerle berâber cümleye sevgiler-saygılar sunuyor, sevdikleriyle idrâk edecekleri sonsuz saâdetler diliyoruz wes'selâm... 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Nuri Kahraman Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek