Lüleburgaz’da Sena Şener rüzgarı
Motosikleti bırakıp kaçtı, bir sürü ceza yedi
Ehliyetsiz sürücü motosikleti bırakıp kaçtı
Bu yazı 05 Ekim 2021, Salı 09:27:17 tarihinde eklendi. 753 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ALTERNATİF ŞEBEKE - ÖZGÜR TERZİOĞLU

Devran dönerken dünyamızda kendi ekseni etrafında kendisine özgü devirleri tamamlayarak evrendeki ritmik hareketine devam etmektedir. Dünyanın evrenle olan uyumuyla birlikte kendi iç döngüleri ve hareketleri içerisinde kıtaların, suların ve havanın yani iklimsel değişimleri belirli periyotlar içerisinde değişmektedir. Son yıllarda gündemde daha fazla yer bulmaya başlayan “Küresel Isınma” alarmı; ısınma devrine giren dünyamızda daha akılcı davranılması gerektiğini anlatmaktadır. Yaşanan tüm hareketlilik ile dünyamızın organik bir gezegen olduğunu anlayabiliriz. Bu organik yapıyı anlamaya çalışarak gezegenimizle uyumlu olabilmek meselesini “Alternatif Eğitim” çalışmalarıyla Kültürel Tasarım Enstitüsünde başlayabiliriz. İçerisinde yaşadığımız evrenin yasalarını anlayabilmek ve kurallara uygun bir şekilde yaşayabilmek medeni tavrımızı olgunlaştırırken, daha kaliteli bir yaşamın içerisinde huzurlu bir hayat sürebiliriz.
ALTERNATİF ŞEBEKE

 

Ülkemizde ilginç bir tavırla karşılaşıyorum. Aslında ilginçlikten öte ata kültüründen gelen bir mücadele anlayışımızdan dolayı “uyum” sorunsalı içerisinde kabına sığmayan ve 1950 yıllardan sonra başlatılan tüketim toplumu projesiyle birlikte özellikle 80 sonrası 90’lar ile ivmelenen ve en nihayetinde 2000’li yıllardan sonra iyice umursamaz, cahil ve cüretkâr insanların çoğaldığını izliyoruz. Umursamazlık ve uyumsuzlukla gelişen “Ben biliyorum” tavrıyla öğrenime kendisini kapatan bir toplum olarak anlamsız bir mücadelenin içerisinde bocalamaya başladık. Eski çağlarda gelişen bu mücadele anlayışını modern zamanlarda devam ettirmeye çalışmamız bizlere ağır faturalar olarak dönmektedir. Deprem ile mücadele etmeye çalışan vatandaşlar olduğu gibi iklimsel değişimlere karşı durmaya çalışan bazı dernek üyeleri neyi ispatlamaya çalışıyorlar? Anlamak mümkün olmasa da aslında bu halimiz ata kültürüyle olgunlaşan savaşçı Türkler ’in cihanı yönetmeye çalışmasıyla mücadele, karşı durma, gerekli gereksiz muhalefet olma durumları; Türk toplumunun iktidar açmazını bizlere özetler. Bastıramadığımız yönetme arzusu bizlerin uyum anlayışını etkilemektedir. Ülke topraklarında yıllardır depremi yaşayan Japonlar bizler gibi depremler ile mücadele etmiyorlar. Depreme uyumlu binalar inşa ederken doğru mühendislik çalışmalarıyla doğaya uyumlu bir şehircilik anlayışını olgunlaştırmışlar. Deprem riskini bu anlayış ile süspanse ederek yaşam kalitelerini korumaktadırlar. Aslında bu tavır “Alternatif” geliştirmeyle ilgili özel eğitim çalışmalarında gizlidir. Alternatifi üretebilmek, oluşturabilmek meselesini batı toplumlarında da görüyoruz. Bu yaklaşım ile bilgi üretilirken, bilim olgunlaştırılıyor. Bilimle gelişen teknik sayesinde teknoloji ilerliyor. Teknolojik ilerlemenin ana dinamosu olan fikrin sürekli olarak Alternatifler üzerinden motivasyon geliştirmesi meselesini anlayabilen bir nesil için Kültürel Tasarım Enstitüsünü Kent Ormanında faaliyete geçirmeliyiz. Bu çerçevede Kent Ormanına doğru açılması gereken Yeşil Hat ile birlikte Alternatif bir şebeke sisteminin de yeni yol ile birlikte alt yapı çalışmalarına başlanılmalıdır.

Kentimizde arıtılan günlük 20.000 ton suyun depolanmasıyla birlikte sirkülasyonlu için Kent Ormanında ve benzer bir sistemi Kepir Tepe ile Tosbağa deresi bölgesinde de uygulamaya sokularak biyolojik çeşitliliği arttırabiliriz. Geleceğimiz için kentimizde “Alternatif Şebeke” sistemini geliştirmeliyiz. Doğal yaşam ile uyumlu bir gelecek için ikinci kalitede ki suyumuzu peyzaj çalışmalarında park ve bahçelerimize, oto yıkamacılar gibi halı yıkayıcılar ile sanayii de tarımsal sulamalarda da kullanabileceğimiz alternatif şebeke sistemi Master Plan doğrultusunda yapılırsa eğer daha doğru ve az maliyetli sonuçlar doğuracaktır. Bu şebeke sistemi için öncelikli olarak Alternatif yolların açılarak ya da düzenlenerek alternatif şebekenin parklara ulaşımı için mahallelere ve diğer yüksek su tüketimi yapan işletmeler için ise “Kent Burçları” oluşturulması gerekiyor. Hane halkının bulunduğu mevkilerde ki angarya işleri yapan, iş makinelerinin, büyük binaların, depoların, araçların otoparkları gibi diğer bütün risk oluşturabilecek tehlikeli, büyük, rahatsız edici, kargaşaya sebebiyet veren bütün iş yerleri ve araçlar için alanlar belirlenmelidir. Alternatif Şebeke sistemi özellikle yüksek su tüketiminde bulunan işletmeler için düşünülerek geliştirilmelidir.    

                                                                  Özgür Terzioğlu

Yazdır Paylaş
Diğer ÖZGÜR TERZİOĞLU Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek