Trakya Birlik’ te Başkan değişti
Lüleburgaz Kılıçdaroğlu’nu bekliyor
LTSO’dan öğrencilere kırtasiye kartı
Tahsin Topaloğulları vefat etti
Bu yazı 31 Ağustos 2021, Salı 09:23:31 tarihinde eklendi. 403 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD AFGANİSTAN’DAN DA KOVULDU - Servet Şenyiğit

ABD dünyanın her yerinden kovuluyor. En son Afganistan’dan da kovuldu. Batı Asya’da, Güney Amerika’da aldığı yenilgiler sonrası geri çekilme kararları almak zorunda kalıyor. Tek kutuplu dünya değil artık. Her şeyin hakimi değil artık.
ABD  AFGANİSTAN’DAN DA KOVULDU

 

1979’da İran ile başlayan Batı Asya’dan kovulma, 1980 faşist cunta ile Türkiye’yi de çok uzun yıllar FETÖ ile yönetse de 2015 ‘den sonra işler tersine döndü. 15 Temmuz darbe girişiminde de başarısız olunca halkın büyük çoğunluğu ABD’yi düşman safına koydu. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’de ABD ile savaşıyor.

Tüm okuyucularıma soruyorum? ABD’nin özgürlük ve demokrasi getirdiği bir ülke var mı? Kan, zulüm ve göz yaşından başka ne bırakmış? Afganistan’da da aynıları söz konusu. 20 yıldır Afganistan’ın tüm doğal kaynaklarını kullandı ve kendi ülkesine götürdü. Afganistan’a demokrasi mi getirdi? Çağdaş bir ülke yaratmak için mi çabaladı?

Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı verirken Afganistan’ da aynı yıllarda İngiliz emperyalizmini ülkesinden kovdu. Afgan Kralı’nın Türkiye ziyareti ve Mustafa Kemal Atatürk ile görüşmesi bunu sonucunda gerçekleşmiştir. Sonrasında, Sovyetler Birliği işgali yaşadılar. Sovyetler Birliği’nin sıcak denizlere inmesi ve Afganistan’ da ki zengin maden yataklarından yararlanmasına da karşı çıktılar ve ülkelerinden kovdular.

Taliban’ da Sovyet işgaline karşı ABD tarafından kurulan bir örgüttü. Halkımızın güzel bir sözü vardır, “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.” ABD’nin 20 yıldır işgali Taliban örgütü ile bitti.

Türkiye’de ki Amerikancılar hemen haykırmaya başladı, şeriatçı örgütmüş. Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı verirken Türkiye laik miydi? Afganlıların başların da ki örtüleri ve poturlarını beğenmiyorlar. Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk giysilerini de bilmiyorlar. Kadınlara yapılan zulümlerden bahsediyorlar da Amerikalıların Afgan kadınlarına yaptığı tecavüz ve zulümden söz etmiyorlar. Yunanlıların Türk kadınlarına yaptıklarını bilmiyorlar.

Emperyalizme karşı verilen her mücadele dünya devrimci hareketine katkıdır.  Düşünmemiz gereken; Taliban’a saldırmak ve kötülemek ABD’yi savunmaktır. Bırakalım kendi iç işlerini Rusya, Çin, İran, Pakistan ve Türkiye’nin yardımlarıyla ve destekleriyle kendileri halletsinler.

servetsenyigit@gmail.com

 

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek