Lüleburgaz’da Sena Şener rüzgarı
Motosikleti bırakıp kaçtı, bir sürü ceza yedi
Ehliyetsiz sürücü motosikleti bırakıp kaçtı
Bu yazı 03 Ağustos 2021, Salı 09:19:21 tarihinde eklendi. 864 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PARK VE BAHÇELERİMİZ - ÖZGÜR TERZİOĞLU

Kentlerin içerisinde yeşil alanlar oluşturmak meselesini sadece “yeşil alan” olarak değerlendirmek yerine bu bölgelerde daha faydalı alanları tasarlayabilmek önemlidir. Mevcutta yeşertilmiş park ve bahçelik alanlardan daha fazlasını kent planlamasına dâhil ederken bu alanları kafeterya işletenlere ihale etmekten daha öte bir projeyi Master Plan çerçevesinde ele almıştık. Bahsinde bulunduğum plan içerisinde yeşil alanları “Kurtarılmış Bölgeler” olarak ifade etmiştim. 0 sorun siyasetiyle organize mahalle kurgularını hazırlayarak yaşamsal kalite yönetim sisteminin nasıl yapılabileceğimizi anlatmıştık. Bugün ki kent düzeninde toprak kurtarmak gerçekten zor bir iş gibi görünse de alternatif stratejiler geliştirilerek halkımızın sosyal imkânlara ulaşımını daha pratik hale getirebiliriz. Bugün ki şartlarda en pratik ve maliyetsiz bir şekilde ilerlemek istiyorsak eğer park ve bahçelerimizden geleceğe güzel bir yol açabiliriz.
PARK VE BAHÇELERİMİZ

 

Gelin görün ki kent içerisinde ki kurtarılması gereken topraklarımız otopark yapılmaya çalışılıyor. Kentimizin tek sorunu sanki otopark sıkıntısıymış gibi araçlara yer açmaya çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Otopark ve Trafik sorunumuz “Trafik Master Planı” ile çözülmez! Bunun sebebi artan nüfus ile genişleyen kentimizde ki piyasa ya da merkez, çekirdek yapı dar alana sıkışmaya başlamasıdır. Her geçen gün bu sorun artan oranla büyüyecek ve çekirdek bölgedeki sıkışma, ne kadar otopark alanı yaparsanız yapın o alanlar o kadar dolacaklardır. İstediğiniz yolu tek şerit yaparsanız yapın ulaşım zorlaşacaktır. Bu basit mantığı mühendislik şirketleri sizlere tabii ki de anlatmayacaktır. Onlar sadece sizin isteğiniz üzerine farklı ve pratik modellemeler geliştirerek günü kurtaracak projeler önereceklerdir. Kapitalizm sizlere sorunu çözdürmeyecektir. Sorundan ne kopartırım mantığı ile yaklaşacaktır. Halk olarak bizler size “Piyasa genişlemesi” mevzusundan bahsetmiştik. Eğer ki size sunulan Lüleburgaz orjinli Master Plana bakarsanız sorunlar yumağının nasıl çözülebileceğini de göreceksiniz. Öyle gözüküyor ki sizler bedava yapılacak işlere güvenmiyor, halkınızdan gelen çözüm önerilerine şüphe ile yaklaşıyorsunuz. Ne kadar çok para harcarsak, o kadar kaliteli hizmet ve proje fikri alırız diye düşünüyorsunuz. Yanılıyorsunuz! Bunu kongre meydanın da yaşadık ve hala bize hatalı düşünceleri yaşatmaya çalışan kararlar alıyorsunuz. Kongre meydanı meselesini daha sonra ki yazılarıma saklıyorum. Bu yazımda Park ve bahçelerimizi nasıl etkili bir şekilde kullanarak tam demokratik bir yönetim sistemi inşa edebiliriz? Ve sosyal anlamda daha halkçı performans sergilenebilir onu anlatmaya çalışacağım. Master Planın ilk ayağı Mahallelerde ki parklardır. İkinci ayağı ise “Kaliteli Yaşam Merkezi” olarak ifade ettiğimiz “Kent aklı” kurumudur. Mahallerde ki parklar sayesinde kalite yönetimini her can hissedecektir. Teknik hizmetler alanını kontrol edecekler, kent güvenliği meselesi, su yönetimi, kriz anı ve risk yönetimleri park ve bahçeler sayesinde aktive olacaklardır.Temel ihtiyaçlarımız ve köy-kent köprüsünü oluşturarak kent ekonomisinin geliştirilmesi gibi kullanışlı işçi durakları, kreşler ve gençlik merkezi gibi çocuklarımız için eğitimde fırsat eşitliğini oluşturabileceğimiz sistemi de bünyesine katarak “Mahalle meclisleri” sayesinde her mahalle parkları özelinde kendi kaderini çizebilecek bir anlayışı olgunlaştıracaktır.

Master Plan uygulamaya geçmeden önce sivil tolum kuruluşları karar mekanizmasına ortak edilerek, mahalle meclisleri de kendi alanlarından kent aklına bağlanacaklardır. Böylelikle demokratik yönetim yapısı sağlam temeller üzerine oturtulduğunda “Master Plan” tam anlamıyla toplumsal algıya doğru bir şekilde konumlandırılarak halkın oyuna sunulmalıdır. Belediyenin bugün yapması gereken park ve bahçeleri sürece uygun hale getirerek her mahalleyi kent aklına bağlayabilecek atılımı yapmalıdır. Bu bir öneri değildir! Tam demokratik bir yönetim için zorunluluktur. Biz Lüleburgaz Belediyesi olarak bu işi hangi mahalleden başlamalıyız? Diye kendinize sorarsanız eğer Yıldız Mahallesine yapmak istediğiniz Pazar yeri buna uygundur. Bizim Pazar yerine ihtiyacımız yok! Organize mahalleri hayata geçirebileceğimiz park tasarımı kentimizin marka değerini artıracaktır. Yıldız mahallesine yapılacak model diğer parklar içinde örnek olacaktır. 

Özgür Terzioğlu

 

Yazdır Paylaş
Diğer ÖZGÜR TERZİOĞLU Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek