Trakya Birlik’ te Başkan değişti
Lüleburgaz Kılıçdaroğlu’nu bekliyor
LTSO’dan öğrencilere kırtasiye kartı
Tahsin Topaloğulları vefat etti
Bu yazı 22 Haziran 2021, Salı 09:17:59 tarihinde eklendi. 435 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SURİYE DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE TÜRKİYE - Servet Şenyiğit

26 Mayıs 2021’ de yapılan Devlet Başkanlığı seçiminde Beşar Esad yüzde 95.1 gibi ezici bir çoğunlukla dördüncü kez Devler Başkanlığına seçildi. Türkiye’den tık yok. RTE ve Kılıçdaroğlu kutlayamıyorlar. Biri “Katil Esed” diyor ve söylemini hala sürdürüyor, diğeri ABD sözcülüğüyle ağzını açamıyor. Komşu ülkeyle ilişkimize bakarmısınız?
SURİYE DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE TÜRKİYE

 

Suriye  ile ne alıp veremediğimiz var? Beraber hareket etmemiz gerekmez mi?  ABD’nin kara gücüm dediği  ve on binlerce TIR silah verdiği PKK /PYD ile savaşan Türk Ordusu aslında ABD ile savaşıyor. Suriye’ de Esad rejimini indirmeye çalışan ve Irak gibi parçalara bölerek petrolüne sahip çıkmaya  çalışan da ABD. Sonuçta Türkiye ve Suriye  ortak düşmanları ABD ile savaşıyorlar.

 

Suriye Devler Başkanı Beşar Esad, ezici çoğunlukla kazandığı seçimle tüm dünyaya çok önemli mesaj vermiş olmaktadır. Beşar Esad ve eşi Esma Esad oylarını Duma’da kullanmaları da anlamlıydı. Duma , Suriye’ deki olayların başladığı, simgesel yerlerden biri. Güzel bir oy verme seçimi aslında. Olayların başladığı yerde, kesin zaferini ilan etti.

 

Seçimlere katılım çok yoğundu , halk oy vermek için uzun kuyruklar oluşturdu ve bayraklarıyla gelerek bütün dünyaya güzel mesajlar verdiler. Venezuela’dan Çin’e kadar dünyanın bir çok ülkesinde sandıklar kuruldu .Hatta  Seçimleri tanımayacaklarını söyleyen Fransa bile sandıklar kurdu. Suriye dışında en çok Suriyeli Türkiye’ de yaşıyor ancak Türkiye’de sandık kurulmadı. Asıl tartışılması gereken ve hiçbir tartışmanın yapılmadığı konu bu. Dört milyon Suriyeli mültecinin yaşadığı Türkiye’de  sandık kurulmaması kimin işine yarar diye sorgulamalıyız. Dışişleri Bakanlığı “Suriye’deki seçimler gayrimeşrudur” diyebiliyor.

 

Doğu Akdeniz’deki Türkiye Suriye işbirliği ABD’ yi ve oyuncağı olan Yunanistan ile GKRY ‘yi de devre dışı bırakacaktır. Kardeşim Esad’tan Katil Esed’ e dönüşen RTE bunu gerçekleştirebilir mi bilemiyorum. Unutulmaması gereken bir konu da Suriye ile yapılan ticarettir. Milyarlarca dolarlık ticareti sıfırlayan bir anlayış da anlaşılmaz bir tavırdır.

 

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün komşu ülkelerle yaptığı Balkan Patkı’nı ve SadabatPatkı’nı  anımsadığımızda  Yurtta Barış Dünyada Barış sözünün ne kadar doğru olduğunu anlayabiliyoruz, Kömşularıyla kavgalı bir Türkiye kendi içinde de huzur bulamaz ve bulamamaktadır.

 

 RTE Suriye ile anlaşmak zorundadır. Şöyle düşünelim: Türkiye ile Suriye anlaşırsa ABD’nin Suriye’de altıdan 19’a çıkan üs sayısını unutacağız çünkü o üsler olmayacak ve ABD bölgeden temizlenecek. Daha önce kaçırılan PKK’yı bitirme harekatı Suriye ile birlikte tekrar gündeme gelecek ve PKK bitirilecektir. Türkiye’nin bölgesel güvenliği bunu zorunlu kılmaktadır.

 

servetsenyigit@gmail.com

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek