Lüleburgaz’da Sena Şener rüzgarı
Motosikleti bırakıp kaçtı, bir sürü ceza yedi
Ehliyetsiz sürücü motosikleti bırakıp kaçtı
Bu yazı 07 Mayıs 2021, Cuma 09:33:26 tarihinde eklendi. 1494 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KADİR GECESİ VE BAYRAM - Ahmet Bostancı

İslâm Alimleri:“Recep ayı ekim- dikim, Şaban Ayı sulama- çapalama, Ramazan Ayı ise hasat ve harman ayıdır” derler. İnşallah bu rahmet ve bereket mevsimi sonunda Rabbimizin rızasını kazanacak manevi ürünleri hasat etmiş oluruz.Senede beş defa kutladığımız mübarek kandil gecelerinin dördü üç aylar mevsiminin içinde yer alıyor. Her birinin ayrı hususiyetleri var.Bu geceler duaların kabul olduğu, Rabbimizin kullarını af ve mağfiret ettiği rahmet ve bereket zamanlarıdır.
KADİR GECESİ VE BAYRAM

 

Daha dün gibi başlayan üç aylar mevsiminin ve Ramazanın sonuna geldik. İşte en hayırlı gece olan, Kadir gecesi de geldi. Ramazan bitiyor. Peygamberimiz(as) Ramazan ayı hakkında: “Ramazandaki güzellikleri bilseydiniz, tüm senenin Ramazan olmasını isterdiniz.” “Ramazanı idrak edip de günahlarını affettiremeyene yazıklar olsun.”  Buyuruyor.

Yüce Allah bin aydan hayırlı olan, Kur’an’ın inmeye başladığı ve Muhammed(as)in peygamberlikle şereflendiği Kadir gecesi hakkında şöyle buyurur: “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi)

Beş vakit namazlarımız ve günlük ibadetlerimiz, bizi manen arındırır. Berat gecesi yıllık günahlardan arınmaya, Kadir Gecesi ise ömürlük günahlardan arınmaya vesiledir. Nitekim Kadir Gecesi hakkında Peygamberimiz (as): “Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları affolunur.” Buyuruyor.Kadir gecesinde: “Allah’ım sen affedicisin. Affetmeye seversin. Beni de (bizi de) affeyle.” Şeklinde dua etmemizi tavsiye ediyor.

Ramazanı ihya eden bayramı hak eder. Çünkü o kişi nefsine ve şeytana karşı zafer kazanmıştır. Dünyası Ramazan olanın ukbası (ahireti) bayram (cennet) olur. Gaflette olan, nefsinin ve şeytanın kulu olan, yaradılış gayesini bilmeyen hüsran olur.Böylekişiye şeytan ve nefis yaşadığı hayat tarzını,yaptıklarını güzel göstermiş, o da aldanmıştır. Allah hepimize hidayet versin. Gerçeği görmeyi, özümüze dönmeyi nasip etsin.

Ramazandan sonra kutlayacağımız bayram, dünyadaki bayramımızdır. Asıl olan ebedi hayatta bayram etmektir. O da imanla göçmeye ve Rabbimizin rızasını kazanmaya bağlıdır. İşte asıl bayram odur. Ebedi hayatımızın da bayram olması duasıyla, KADİR GECENİZ VE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN…

 

AHMET BOSTANCI

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek