RUMELİ’DE 665 YILLIK VATAN LÜLEBURGAZ…
LTSO Edirne’de Fuara katıldı
KLÜ, ÖĞRENCİSİ’NDEN ÖRNEK TASARIM
Kırklareli AK Parti’den Vali Birol Ekici’ye ziyaret
Bu yazı 26 Mart 2021, Cuma 09:42:35 tarihinde eklendi. 2557 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BULGARİSTAN SEÇİMLERİ - Ozan Akarsu

Bulgaristan, 4 Nisan 2021 tarihinde Parlamento seçimlerine doğru gidiyor. Bu seçimlerin sonucu, daha şimdiden merak konusu oldu. 2017 yılından beri seçim üstüne seçim gören ülke, 4 yılda 3 seçim yaşadı. Bunlar; 2017 erken genel seçimleri, 2019 Avrupa Parlamentosu seçimleri ve 2019 yerel seçimleridir.
BULGARİSTAN SEÇİMLERİ

 

Bu seçimlerde GERB partisinin lideri Borisov’un güç kaybetmediği gözlemlense de dünyadaki ekonomik ve siyasal tüm gelişmeleri etkileyen Covid-19 salgınının Bulgaristan’daki seçimlere de etki etmesi oldukça mümkün.

Bu seçimde Avrupa Birliği üyesi olan ülkenin Rusya olan ilişkileri nasıl Avrupa ve ABD tarafından mercek altındaysa, ABD olan ilişkileri de Rusya tarafından mercek altında. Türkiye ise hem komşu bir ülke hem de soydaşlık bağı sayesinde 2. Ev sahipliği yapacak olması sebebiyle bu seçimlerle ilgili.

Her ne kadar gündemimiz ekonomi ile meşgul olsa da Türk dış politikası açısından Bulgaristan Türklerinin siyasal temsili ciddi bir konudur. Başta Göçmen dernekleri ve göçmen soydaşlarımız bu seçimleri gündeminde tuttular, böylece ortada ‘’Türkiye’deki sandık sayısı meselesi’’ olduğunu öğrenmiş olduk.

Bulgaristan’daki 4 Nisan seçimlerinde Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türkleri için sandıklar kurulacak. Bugün Türkiye’de yaklaşık 400 bin seçmen bulunurken, oy verecek Türkler dernekler vasıtası ile başvuruda bulundular, sandık sayısının başta büyük şehirlerde sonra uygun görülen il ve ilçelerde arttırılmasını talep ettiler. Haliyle aşırı Bulgar milliyetçileri ise Türkiye’deki açılacak sandık sayısının 35’i geçmemesi gerektiğini dile getirmeye başladı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, seçimler öncesi yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına ait sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Sabri Mutlu, görüşmede seçimler için Türkiye’de açılacak sandık sayısının yetersiz kaldığını belirtti. Ülkenin seçim yasası gereği AB üyesi olmayan ülkelerde 35’ten fazla sandık açılmıyor. Haliyle bu yasa yüzünden Bulgaristan Türklerinin seçimlere katılımı azaltılmaya çalışılıyor. Çünkü Türkiye’deki Türklerin tam manasıyla katılım sağlaması demek 6 milyon seçmeni olan ülkede katılımların %50’lerde kalması durumunda ilerleyen yıllarda 1 milyona yakın oy demek ve bu oy oranı ülkenin siyasi denklemlerini değiştirmesi için yeterli sayı demek.

Haliyle Türkiye’nin BRTK ve diğer Göçmen Dernekleri vasıtası ile bir çalışma yapması ve seçimlere katılımı arttıracak formüller geliştirmesi gerekiyor. Bunların başında da sınırın hemen ötesinde oy verebilmek için bir alan tahsisi, oraya ulaşım için de ulaşım ve konaklama ihtiyacının desteklenmesi en hızlı çözümlerden biri olabilir. Özellikle Trakya’da ikamet eden göçmenlerin seçim günü Kapıkule’nin ardında oy kullanabilmesi çok önemli. Bununla beraber, yıllar evvel o ülkeden göçtüğü için oy vermekten sakınan her ülke vatandaşlarının da sonraki seçimlere katılması için ikna edilmesi gerekiyor.

Türkiye’nin bu seçimlere biraz gözlemci gibi yaklaşmasının başka nedenleri de var. Bunun başında Türk – Yunan ilişkileri bu kadar gerilmişken, Türk – Bulgar ilişkilerinin bozulması Türkiye tarafından istenmiyor. Hemen akabinde de Bulgaristan Türklerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu partiler ile ilgili sorunları geliyor. Bu sorunlardan en önemlisi bana göre Türkiye ile bu partiler arasındaki ciddi ilişki bozukluğu ve iletişim kopukluğudur. Bu noktada belirtmeliyim ki bu bozukluk ve kopukluk sadece Bulgaristan ile değil bütün Balkan coğrafyasında mücadele veren çoğunluğu Türk olan partilerde yaşanıyor ve sonuç olarak seçmen kitlesi parçalanmış bir duruma düşüyor. Ancak Türk dış politikasının Balkanlardaki ağırlığı için olmazsa olmaz olan Türk çoğunluklu partilerin temsil mekanizmasının Türkiye eliyle yeniden ve sağlam bir şekilde inşa edilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra Türkiye, bu ülkelerde Türk seçmenin siyasal sisteme etkisini arttıracak seçim ittifakı modellerinin de altyapısı kurmak zorundadır.

Anlayacağınız başta Bulgaristan olmak üzere Balkan coğrafyasındaki ülkelerde yaşayan Türklerin var olması için demokratik zeminde bir araya gelmesi kaçınılmaz gibi duruyor.

                                               Ozan AKARSU

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ozan Akarsu Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek