Ercan Daloğlu’nu kaybettik
Emekli-Sen’de başkan yeniden Avni Berberoğulları
Başkan Gerenli’den Vali Bilgin’e ziyaret
Baharı  beklerken kış geri geldi
Bu yazı 03 Mart 2021, Çarşamba 09:33:50 tarihinde eklendi. 1266 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KELİMELER SİZİ ANLATIR - Burcu Çalışkan

Aklımızda yankılanan tüm duygular, ruhumuzun yansıması kelimelere vurur. Bizi sarar. Evet, aynen ayrılmaz bir parçamız gibi, kızgınlıkla ilgili sözler sarf ediyorsak kızgınızdır ve etrafımızı bu duygu örtüverir. Kelimeler aslında etrafımızı saran tül bir perde gibi.
KELİMELER SİZİ ANLATIR

 

 

Takdir ediyorsak, mutlu oluruz, etrafımızı saran tül kendimiz dışında bir kişinin mutlu olma ihtimaline yardımcı olmaktadır. Eğer destek verecek sözler sarf edersek ne olur? Hayatta bütün hissederiz, hayat yanımızdadır, aynı bizlerin de başkasının yanında olduğumuz gibi…

Peki bir adım daha ileriye gidelim: Söz söylemek bir sanat olsaydı ve bizler güzeli büyütmek olanağına sahip olsaydık, aynı bir tabloyu boyar gibi, sonuca neyi yansıtırdık? Bol siyahlar, bol kötü sözler mi olurdu, yoksa pembeyi görmek mi içimizi açardı? Başarıları, ortak hatıraları, güzellikleri, kısacası bizi daha da güzel hissettirenleri konuşmaktan yana mı olurdu tercihiniz? İşte, farkında olmadan kullandığımız her kelime ile aslında bu sanatı icra etmekteyiz.

Etkili ve olumlu konuşmak, yani karşımızdakine fikirlerimizi, duygularımızı geçirebilmek de bu sanatın tam merkezinde yer alıyor. Bu, doğru kelimeleri doğru zamanda ve doğru şekilde seçebilmek, aslında kendimiz kadar iletişimde olduğumuz kişinin de duygu dünyasına etki ediyor. Aynı konuyu karamsar bir dille, karşımızdakini rencide edecek şekilde veya egosuna dokunacak şekilde anlattığımızda sonucu farklı veya onun duygularına hassasiyet göstererek, saygılı yaklaşarak ve içtenlikle, dürüstçe anlatmamız farklı etkiler yaratmaktadır. İşte tüm bu süreçlerde kelimeleri kullanma yeteneğimiz devreye girer!

Bugün bu an itibarıyla ağzınızdan çıkan her kelimeye yeniden ve yeniden dikkat etmenizi dilerim. Sizin kullandığınız kelimeler etrafınızda nasıl bir tül oluşturuyor, sizi hangi renge boyuyor? Çünkü her kelime, dünyanızda yankılanır, çünkü hayata yansıttığınız kelimeler sizi anlatır.

Sevgiyle kalın…

 

Yazdır Paylaş
Diğer Burcu Çalışkan Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek