Trakya Birlik’ te Başkan değişti
Lüleburgaz Kılıçdaroğlu’nu bekliyor
LTSO’dan öğrencilere kırtasiye kartı
Tahsin Topaloğulları vefat etti
Bu yazı 16 Şubat 2021, Salı 10:19:38 tarihinde eklendi. 1569 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÜBRESİZ TARIM VE ÜRETİM OLMAZ - Servet Şenyiğit

Çiftçinin en çok kullandığı girdilerden olan gübredeki fiyat artışı gündemden düşmüyor. Türkiye’ de üretilen gübrenin hammaddelerinin yüzde 95 ‘i yurt dışından alınıyor. Kullanılan gübrenin de üçte biri dışalım. Gübreye yapılan zamlar da çiftçinin belini bükmeyi bıraktı, belini kırıyor. Son bir yılda gübre fiyatları kanatlanmış uçuyor. Fiyatlar ; üre gübresinde yüzde 82 , sülfat fiyatlarında yüzde 74 , DAP gübresinde yüzde 87 , taban gübrelerinde yüzde 53-55 oranında artmış.
GÜBRESİZ TARIM VE ÜRETİM OLMAZ

 

İşi öyle abartmışlar ki , Bursa’ nın Gürsu ilçesinde kaymakamlık ,247 çuval sahte gübre ele geçirildiğini  belirterek üreticileri sahte gübreye karşı uyardı. Gübre fabrikalarının özel sektöre peşkeş çekilmesinin , satılmasının ardından ülkenin geldiği duruma bakarmısınız? Gübre fabrikaları ,1990’ lı yıllarda özelleştirmenin önünü açmak için bilerek zarar ettirildiler ve arazi fiyatının da altında bedelle satıldılar , özelleştirildiler.

Sanıyorum, alt gübre verme dönemine girildi. Baharda da üst gübre verilecek. Ülkede kuraklık sorunu var, bu nedenle üretim de düşme olacak. Üretici yeterli gübreyi veremeyeceği için üretim  daha da düşecek. Zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olarak bu olumsuz durumdan üretici kadar tüketici de etkilenecek. Sonuçta fiyatlar artacağından üretici de, tüketici de daha da fakirleşecek.

Tarım ,tüm dünyada giderek önemini artırıyor.  Öyle bir döneme giriyoruz ki , paran olsa bile gıdaya ulaşmakta sıkıntı yaşanacaktır. Türkiye önümüzdeki dönemde tarıma ve tarımın geliştirilmesi için de gübreye büyük önem vermelidir. Türkiye önceliklerini belirlerken, tarım ve gübre de bunların arasında olmalıdır.

Uzmanlar , arz talepteki dengesizlik nedeniyle artışların devam edeceğini, gübre bulmakta zorlanacağımız günlerin gelebileceğini öngörüyorlar. Ayrıca, Kovid-19 salgını nedeniyle yavaşlayan ticaret döngüsünün taşımacılık ücretlerini yükseltmesinin de artışı sürdüreceğini belirtiyorlar. 

Bu nedenle öncelikle; devlet gübre krizine müdahale etmelidir ve üreticiye gübre desteği artırılmalıdır. Satılan gübre fabrikaları geri alınmalı ve devletleştirilmelidir. Yeni gübre fabrikaları için yatırım yapılmalıdır. İran’dan doğrudan gübre dışalımının önü açılmalıdır.

Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin borç ve haciz işlemleriyle uğraşacağı kadar  çiftçiyi gübre konusunda daha fazla desteklemelidir. Keza Ziraat Bankası kuruluş amacına dönmelidir. Çiftçiyi desteklemek ana görevi olan Ziraat Bankası, çiftçinin traktörünü haczedeceğine çiftçiye nasıl daha fazla destek olurum diye çözüm üretmelidir.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün, “Köylü milletin efendisidir” sözü unutulmamalı ve Büyük Önder’in bu sözü neden , niçin ve nerede söylediği belleklere kazınmalıdır. Üretim Devrimi tarımdan başlayacaktır diyorsak , devrim için kolları sıvamalıyız.

servetsenyigit@gmail.com

...

 

Yazdır Paylaş
Diğer Servet Şenyiğit Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek