Kooperatifçilik faaliyetlerine hız verildi
Ahmet Sezal Özbek’in acı günü
Çetin Altay Lüleburgaz’a geldi
Yağışlar geliyor
Bu yazı 18 Eylül 2020, Cuma 09:19:14 tarihinde eklendi. 1429 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İLÂHİ UYARILAR… - Ahmet Bostancı

İLÂHİ UYARILAR…

 

 Cenab-ı Allah her devirde insanlara yol gösterici kitaplar, uyarıcı peygamberler göndermiştir. Bizim kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Uyarıcımız ve müjdecimiz Muhammed(as)tir. Dünyada ve ahirette mutlu olmamız için gerekli uyarıları ve irşadı bu iki kaynak bize yapmıştır, kıyamete kadar da yapacaktır. Güzellikler ve nimetler Allah’tandır. Başa gelen belâlar kendimizdendir. Nitekim Rabbimiz Kur’an’da:

 İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.” (Rum Sûresi: 41)

İnsan unutkan varlıktır. Zaman zaman ikaz edilmeye ihtiyacı vardır. Bazen kendi ihmâlleri ve hataları, bazen de ilahi hikmet ve imtihan gereği insanların başına musibetler gelebilir. Bunlar ikaz için de, imtihan için de olabilir. İç yüzünü tam bilemeyebiliriz. Peygamberimiz(as) buyurdular ki:

“Beş şey, beş şeyin karşılığıdır:

1- Bir topluluk verdiği sözden dönerse, düşmanları başlarına musallat olur.

2- Dinin emrine uyulmazsa, fakirlik yaygınlaşır.

3- Fuhuş yaygınlaşırsa, ölümler çoğalır.

4- Ölçü ve tartıda hile yapılırsa, bereketsizlik olur.

5- Zekât verilmezse, yağmurlar kesilir.”  (Taberani)

Sözün özü; “Bir kimse malını nereden kazandığını görmek isterse, nereye harcadığına baksın.” (Hasan Basri)

Yazdır Paylaş
Diğer Ahmet Bostancı Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek