Trakya Birlik’ te Başkan değişti
Lüleburgaz Kılıçdaroğlu’nu bekliyor
LTSO’dan öğrencilere kırtasiye kartı
Tahsin Topaloğulları vefat etti
Bu yazı 09 Temmuz 2020, Perşembe 09:26:27 tarihinde eklendi. 2862 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DÜNYA KITLIK ÇEKECEK - Ertan Bayer

DÜNYA KITLIK ÇEKECEK

 

2020 yılı dünyada çok ve ülkemizde çok kötü başladı. Şehitler, CORONAVİRÜS, depremler, yangınlar, sel felaketleri dünyayı ve ülkemizi çok yıprattı. Trakya’da başta olmak üzere ülkemizde sel nedeniyle bir çok ekili alan zarar görmüştü. Gelibolu’da meydana gelen yangın ile de bir çok ekili alan yandı.

Meydana gelen bu sel felaketleri ve yangınlar ülkemizde çiftçiler içinde yoksulluğun daha da artmasına neden olurken aynı zamanda da kıtlığı tetikleyecek. Çünkü dünyada meydana gelen küresel iklim değişikliği ile gece ve gündüz arasında ki sıcaklık farkları ve aniden hava ısınması ve soğuması olayları artacak. Bu da hortum, sel, dolu gibi felaketleri arttıracak.

 Bu nedenle dünyada devletler, ülkemizde de devletin başı, illerde ve ilçelerde de belediyeler ve valiler artık programlarını ve bütçelerini bunlara göre yapacak.  Peki bundan şahıs olarak bizlerin yapabileceği bir şeyler var mı? Elbette var. Artık aldığımız her ekmeğin içtiğimiz her suyun kıymetini bilmeli ve israf etmemeliyiz.  İklimsel veriler böyle devam edersen en fazla 5 yıl sonra kıtlık belirtileri baş göstermeye başlayacak.

 O yüzden elimizdekilerin kıymetini bilelim, devlet olarak da şahsi olarak da israftan kaçınalım.

Kalın sağlıcakla…

 

Yazdır Paylaş
Diğer Ertan Bayer Yazıları
hurfikir.com.tr’da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hürfikir Gazetesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım by Webdestek